Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Każdy, kto chce zaciągnąć kredyt, nie może pominąć kwestii zdolności kredytowej. Nie jest tajemnicą, że banki, ale nawet parabanki nie udzielą kredytu czy pożyczki bez sprawdzenia swojego klienta. Jednak nie każdy klient banku ma wystarczającą zdolność kredytową. Na szczęście można ją podnieść, ale nie każdy wie, jak to zrobić. Jak w takim wypadku poprawić swoją zdolność kredytową?
Zacznijmy od tego, że sama zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Tak definiuje ją ustawa Prawo bankowe. Jest to bez wątpienia najważniejszy element całej procedury kredytowej i to od niej zależy, czy bank udzieli kredytobiorcy kredytu, czy mu odmówi. Co zrobić, aby poprawić zdolność?
Dochody i forma zatrudnienia
Oczywiście, aby ubiegać się o kredyty, nie można nie mieć żadnych dochodów. Jednak nie tylko wystarczy zarabiać, bo wiele zależy również od formy zatrudnienia. Najlepiej jest pracować na umowę o pracę na czas nieokreślony, a przy tym zarabiać naprawdę dobrze. Wówczas zdolność będzie wysoka. Jeżeli to umowa o dzieło czy samozatrudnienie to bank jest bardziej podejrzliwy. W przypadku przedsiębiorców i mikroprzedsiębiorców ważne są zeznania podatkowe. To one są bowiem potwierdzeniem dochodów osoby ubiegającej się o kredyt.
Finansowe obciążenia
Bank sprawdza także miesięczne zobowiązania kredytobiorcy. Najlepiej jest wówczas, kiedy nie ma on praktycznie żadnych obciążeń, ale oczywiście jest to trudne. Każdy płaci bowiem jakieś rachunki, kredyty i ponosi inne wydatki. W tym miejscu należy pamiętać, że nawet najmniejsza rata kredytu czy inne obciążenia obniżają zdolność kredytową. Liczą się też karty, z których najlepiej zrezygnować. To samo tyczy się limitu na koncie osobistym. Lepiej nie poręczać również nikomu przy kredycie, bo to także obniżenie zdolności.
Okres kredytowania
Istotne znaczenie ma okres kredytowania, ponieważ im dłużej kredytobiorca będzie spłacał kredyt, tym więcej zapłaci za jego obsługę. Jednak wydłużenie okresu spłaty obniża miesięczną ratę, co ma wpływ na zdolność kredytową.
Dobre towarzystwo
Łatwiej o kredyt, kiedy jest jakiś współkredytobiorca. Mogą być nim rodzice, ale również partner, partnerka czy rodzeństwo. Dla banku to dodatkowe zabezpieczenie.
Równe raty
Ciekawą perspektywą jest spłacanie coraz niższych rat. Jednak te wyższe, płacone na początku, będą uwzględnione w kalkulacji zdolności kredytowej. Dlatego niekiedy lepiej wybrać kredyt o równych ratach, co przełoży się na zwiększenie zdolności kredytowej.
Historia kredytowa
Oczywiście ważna jest historia kredytowa, a więc przeszłość w zakresie wszelkich obciążeń na rzecz banków, SKOK-ów czy firm pożyczkowych. To również ma wpływ na zdolność kredytową.
Ważne natomiast, że obecnie każdy sam, przynajmniej w przybliżeniu może obliczyć swoją zdolność. Pomoże w tym narzędzie SMART SKANER, które daje wgląd w czynniki najważniejsze dla banku i mające wpływ na poziom zdolności. Co więcej, narzędzie podpowiada też, co zrobić, aby podnieść swoją zdolność przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę.
Osobiście posiadam konto w MBanku. Mam zaufanie i zawsze mogę zwiększyć zdolność kredytową .
Wydaje mi się, że kredyty tak czy owak są udzielane zbyt chętnie. Nie wyobrażam sobie spłacania raty równej 1/2 moich miesięcznych wpływów a takie kredyty też są na rynku. A potem płacz i ściskanie zębów, że na raty nie wystarcza.