Dekoracyjne panele 3D – ściana to także faktura.
Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się w jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie. Wiadomo, gładź, szlifowanie, gruntowanie i malowanie. No właśnie, malowanie? Czy tylko to nam pozostało obok tapet, czy fototapet, aby upiększyć nasze ściany? My znamy już odpowiedź, a Ciebie zapraszamy do lektury.
Dekoracyjne panele ścienne 3D
Panele 3D są na rynku od kilku lat, lecz jak samy się przekonaliśmy, nie są jeszcze wystarczająco popularne, co w sumie jest dziwne, bo w nas wywołały efekt WOW!. Obecnie oferta wzorów, kształtów i wymiarów jest tak zróżnicowana, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Również lista producentów jest stale powiększana, gdyż każdy dostrzega wzrastającą popularność tego rodzaju dekoracji ścian.
Poliuretanowe panele dekoracyjne
Panele tego typu wykonane są z żywicy poliuretanowej, którą wypełnia się formę. Już w formie, żywica zaczyna pęcznieć, dzięki czemu dokładnie ją wypełnia. Pozwala to na wierne odwzorowanie kształtu i szczegółów. Panele wykonane taką metodą są stosunkowo lekkie. Możemy śmiało je ciąć np. brzeszczotem w celu umieszczenia gniazdek. Powierzchnia pod montaż nie musi być szczególnie przygotowana. Klejenie następuje za pomocą kleju montażowego. Należy zwrócić uwagę, aby klej nie zawierał rozpuszczalników, gdyż panel może nam „zniknąć”.
Sporą wadą dekoracyjnych paneli ściennych 3D jest ich wyższa cena, wynikająca z technologii produkcji.
Panele dekoracyjne MDF
MDF jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem do produkcji elementów wykończeniowych, ma swoje zalety jak i wady. Panele wykonane z niego są twarde i odporne na uderzenia, dlatego można je zastosować np. na frontach mebli, barów itp. Ich wadą jest cena, która wynika z technologii produkcji – wykonywane są za pomocą maszyn CNC, zatem są czasochłonne i drogie.
Dekoracyjne panele gipsowe
Gips od zawsze jest wdzięcznym materiałem do wykonywania wszelakich dekoracji. Odpowiednio rozrobiony, wpłynie w każdą przestrzeń, dzięki czemu pozwoli na odtworzenie każdego kształtu. Zalewana forma jest negatywem panelu. Gips stosowany przy produkcji musi być najlepiej gipsem ceramicznym, który zapewni najlepszą gładkość powierzchni i będzie jednocześnie odpowiednio twardy. Zapewni nam to długi czas użytkowania paneli, bez strachu o możliwość jego uszkodzenia. Panele montujemy na odpowiednio przygotowaną ścianę, wskazana jest ściana nieotynkowana. Jeśli na ścianie znajduje się gładź szpachlowa, należy ją odpowiednio zadrapać, zwiększając tym samym jej przyczepność. Montaż następuje na klej gipsowy, najlepiej Semin CE78, w ostateczności zwykły klej do płyt kartonowo-gipsowych. Po montażu należy wszelkie łączenia uzupełnić gładzią i wyszlifować zaczynając od gradacji 180 w górę. Po tym procesie panele gruntujemy. Polecamy grunt głębokopenetrujący Ceresit. Zapewni to nam wyrównanie chłonności pod farby, co spowoduje jej gładszą powierzchnię bez smug.
Panele gipsowe malujemy dowolnymi farbami ściennymi, jednak lepiej zastosować lepszej jakości farby znanych producentów. Szczególnie ciekawe prezentują się farby dekoracyjne np. o efekcie brokatu, farby metaliczne, czy z drobinkami kwarcu.
Dekoracyjne panele ścienne 3D to świetna alternatywa dla cegiełki czy tapety, jednocześnie pomalowane, nawet białą farbą dają wrażenie przestrzeni trójwymiarowej. Dodatkowo oświetlenie takiej ściany da nam wrażenie gry światłocienia, które przyciąga każdy wzrok. Panele przy niewielkim koszcie, świetnie dodają uroku wnętrzom.
Materiał powstał przy współpracy z firmą yourdecor.pl.
Zdjęcie własności dunes.pl
Piękne są panele dekoracyjne…. no właśnie ale cena….