Dlaczego warto sprawdzać instalacje fotowoltaiczne?
Domowe elektrownie fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Fotowoltaika to zdecydowanie najczęściej wybierane i najbardziej opłacalne odnawialne źródło energii elektrycznej. Popularność modułów fotowoltaicznych wpływa na ich cenę — stają się coraz tańsze, a więc bardziej dostępne. Jedną z zalet przemawiających za zainstalowaniem modułów PV jest dotacja na instalację, którą obecnie można otrzymać od państwa.
Montaż paneli słonecznych to inwestycja, która najczęściej zwraca się po około 6 latach. Niewątpliwą zaletą paneli fotowoltaicznych jest możliwość redukcji emisję dwutlenku węgla do środowiska, która może wynieść około 2200 kg rocznie. Montaż modułów PV wpływa na jakość powietrza i stan naszego zdrowia. Prąd uzyskany z tego typu elektrowni jest w stanie w znacznym stopniu pokryć zapotrzebowanie energetyczne, wpływając również na obniżenie rachunków za prąd. Moduły PV mogą przynieść w przyszłości oszczędności pod warunkiem, że panele zostaną odpowiednio zamontowane. Jak sprawdzić, czy przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest prawidłowo zainstalowana?
Audyt instalacji fotowoltaicznej dla lepszych uzysków!
Jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna ma przynosić zaplanowane oszczędności — niezbędne będzie wykonanie audytu fotowoltaicznego. Weryfikacja ta pomoże dobrać instalację, która zapewni zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku.
Audyt fotowoltaiczny budynku, na którym ma zostać zamontowana instalacja, ma na celu dobranie odpowiedniej mocy oraz rodzaju instalacji. Audyt pozwala sprawdzić, czy inwestycja w panele słoneczne będzie opłacalna pod względem finansowym oraz po jakim czasie może przynieść wymierne zyski, jest on przeprowadzany przez specjalistów, a ich celem jest obliczenie średniego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Specjaliści pomogą również dobrać odpowiednie miejsce do montażu paneli. Wybór miejsca pod montaż panele słoneczne zależy od padających na nie promieni słonecznych – wybiera się najczęściej miejsce, które będzie najbardziej efektywnie wykorzystywało padające promienie.
Jakie elementy zawiera audyt fotowoltaiczny?
Z reguły audyty fotowoltaiczne przeprowadzane są według poniższego schematu:
- Wywiad z inwestorem — dostarcza audytorowi niezbędnych informacji na temat planowanej inwestycji.
- Wybór konstrukcji wsporczej — audytor będzie sprawdzał, czy bardziej opłacalne będzie zainstalowanie paneli na dachu, czy gruncie. Audyt przeprowadzony przez specjalistów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jakiej konstrukcji użyć do montażu. Zostaniesz również poinformowany o prawidłowym ułożeniu paneli, które wpłynie na największe uzyski energii.
- Analiza zacienienia — jest to najważniejsza część audytu, ponieważ daje informacje na temat potencjalnego zacienienia paneli fotowoltaicznych. Pamiętaj, że nawet minimalne zacienienie wpływa na zmniejszenie wydajności modułów PV!
- Analiza ekonomiczna — przybliży Ci cztery tematy: jaki sposób finansowania wybrać, potencjalny spadek uzysków energii na przestrzeni lat, możliwości rozliczania z zakładami energetycznymi oraz potencjalny wzrost cen energii.
Wykonaj audyt paneli słonecznych w Solum Service
Audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowy, jednak daje informacje na temat oszczędności, które wynikają z dobrze zainstalowanych paneli słonecznych. Audyt powinien zostać wykonany przez kompetentną firmę, która posiada w swoim zapleczu wysoko wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się energią fotowoltaiczną. Jeżeli chcesz wykonać audyt fotowoltaiczny — skorzystaj z oferty . Za pośrednictwem łódzkiej firmy przygotujesz instalację fotowoltaiczną, która przyniesie Ci korzyści!
Dodaj komentarz