Dlaczego warto wybrać lakierowane listwy przypodłogowe MDF?

MDF to materiał będący płytą pilśniową wykonaną z włókien drzewnych, których wielkość jest średnia. Duża gęstość takiego materiału sprawia, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nic więc dziwnego, że jest on wykorzystywany przy produkcji mebli oraz różnych elementów wykończeniowych, takich jak listwy przypodłogowe. Listwy takie cieszą się dużą popularnością, szczególnie w wersji lakierowanej. Warto przyjrzeć się najważniejszym atutom tych produktów, aby dowiedzieć się dlaczego warto je wybrać.

Coraz częściej ludzie decydują się na wykańczanie powierzchni podłogowych w narożnikach przy pomocy specjalnych listew przypodłogowych MDF. Wiele osób wybiera listwy lakierowane, czyli takie, które są pokryte specjalnym lakierem mającym istotny wpływ nie tylko na estetykę, ale również na trwałość takich produktów.

Dlaczego ludzie korzystają z listew przypodłogowych?

Przed poznaniem najważniejszych atutów, jakie posiadają lakierowane listwy przypodłogowe MDF, warto dowiedzieć się dlaczego produkty tego rodzaju są montowane w różnych wnętrzach mieszkalnych, biurach czy też pomieszczeniach publicznych. Listwy takie mają za zadanie spełniać nie tylko funkcję estetyczną i wyglądać ładnie, ale również spełniają zadania praktyczne, konstrukcyjne i ochronne. W większości przypadków podłóg drewnianych z paneli, desek i innych materiałów tego typu, mamy do czynienia z tak zwaną konstrukcją pływającą. Innymi słowy elementy podłoża nie stykają się ze ścianami i innymi elementami konstrukcyjnymi budowli. Dzięki temu podłoga drewniana lepiej pracuje i nie tworzą się wybrzuszenia ani inne wady. Niestety taka konstrukcja sprawia, że przy ścianach pojawiają się nieestetyczne szczeliny. Lakierowane listwy przypodłogowe MDF ukrywają te szczeliny i dzięki temu wpływają korzystnie na estetykę wnętrza, w którym zostały zamontowane. Oprócz tego produkty takie doskonale chronią dolne partie ścian przed różnymi uszkodzeniami o charakterze mechanicznym, które mogą powstać w czasie zamiatania, odkurzania czy też przemeblowania. Kolejnym istotnym powodem, dla którego ludzie decydują się na listwy przypodłogowe jest fakt, że można pod nimi ukrywać różnego rodzaju kable i przewody podłączone do urządzeń domowych.

Zalety lakierowanych listew przypodłogowych MDF

Jedną z najważniejszych zalet, ze względu na którą warto inwestować w lakierowane listwy przypodłogowe MDF, jest fakt, że produkty takiego rodzaju posiadają bardzo dobre parametry mechaniczne. Są one odporne na różne rodzaje uszkodzeń, takie jak zarysowania czy też uderzenia. Kolejną istotną sprawą jest łatwe nadawanie kształtu takim listwom. Nic więc dziwnego, że wielu producentów decyduje się na wprowadzanie do swoich ofert listew lakierowanych wykonanych z materiału MDF. Wszystkie kształty nadawane są przez maszyny w sposób precyzyjny. Oznacza to, że klienci zamawiający takie produkty, mają do wyboru bardzo wiele interesujących kształtów i wzorów, które prezentują się doskonale w zróżnicowanych wnętrzach i ich stylizacjach. Jeśli komuś więc zależy na nieszablonowych i niezwykle estetycznych rozwiązaniach to lakierowane listwy przypodłogowe MDF są świetnym wyborem. Estetyka tych materiałów wykończeniowych jest doceniana przez wielu inwestorów oraz specjalistów działających w branży architektonicznej.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór listew przypodłogowych MDF lakierowanych w różnych kształtach, wzorach oraz kolorach. Można więc je stosować bez większych ograniczeń w różnych miejscach. Istotną cechą wielu lakierowanych listew MDF jest ich doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią. Są to produkty o specjalnych parametrach, które można z powodzeniem stosować w pomieszczeniach, takich jak na przykład kuchnie, łazienki albo garaże. Elastyczność to kolejny atut, ze względu na który warto decydować się na wybór lakierowanych listew MDF do montażu przypodłogowego.

Łatwy i bezproblemowy montaż

Kolejną zaletą lakierowanych listew przypodłogowych MDF jest łatwy i bezproblemowy montaż, którego można dokonać przy pomocy standardowych narzędzi do obróbki drewna. Pierwszą czynnością jest dokonanie pomiaru kątów przy ścianach. Kolejnym zadaniem jest docięcie listwy pod odpowiednim kątem. Listwy te mocuje się przy pomocy specjalnego kleju montażowego na gorąco, który należy nakładać na nie punktowo co 20 cm. Po nałożeniu kleju, należy mocno przyłożyć listwę do ściany, aby zapewnić prawidłowe mocowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć o lakierowanych listwach przypodłogowych MDF?

Specjalna warstwa lakieru umieszczona na listwie ma za zadanie nadanie jej połysku czy też matowego wykończenia. Dzięki lakierowi listwy prezentują się bardzo atrakcyjnie i poprawiają estetykę pomieszczeń. Warto jednak dodać, że wiele listew pokrywanych jest specjalnymi warstwami lakieru mającymi za zadanie ochronę przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. Bardzo często lakierowane listwy przypodłogowe MDF są pokrywane preparatami chroniącymi przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dlatego właśnie elementy takie są wykorzystywane nie tylko w zwykłych wnętrzach, ale również w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach, w których łatwo o wilgoć.

2 komentarze

  1. Po przeczytaniu artykułu wiem jakie listwy podłogowe wybrać. Z pewnością zastosuje się do waszych rady podczas kolejnego remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *