Farby antykorozyjne – jak wybierać, która farba do czego?
Z pewnością dla nikogo zaskoczeniem nie będzie informacja o tym, że z czasem stal koroduje. Głównie w wyniku działania procesów chemicznych, zachodzących w środowisku naturalnym. Na szczęście da się przed tym zabezpieczyć, a także naprawić skorodowane miejsca. Przydatne w tym są przede wszystkim farby antykorozyjne. Podpowiadamy, które z nich najlepiej wybrać.
Czym są farby antykorozyjne?
Farby antykorozyjne to specjalna ich odmiana, która tworzy na powierzchni stali warstwę chroniącą przed działaniem wilgoci, środków chemicznych i warunków atmosferycznych. Dzięki pokryciu metalowych powierzchni farbami przemysłowymi, które zapobiegną korozji i degradacji, przedłużamy ich żywotność. Jednak zanim przejdziemy do malowania, musimy wiedzieć, jaka farba będzie najlepsza, a jak widać na stronie http://www.polifarb-gliwice.pl/antykorozja/dla-przemyslu/antykorozja/antykorozja, jest ich duży wybór. Poniżej wyjaśniamy, czym się od siebie różnią i jak wybrać odpowiednią do danej powierzchni.
Rodzaje farb antykorozyjnych
Na rynku jest ogromna ilość dostępnych farb antykorozyjnych – różnią się nie tylko pod względem marek, ale także rodzajów. Wybór odpowiedniej powłoki musi być optymalny, zarówno z ekonomicznego, jak i technicznego punktu widzenia. Wyróżnić możemy kilka rodzajów farb antykorozyjnych m.in.: akrylowe, epoksydowe, alkidowe, poliuretanowe.
Antykorozyjne farby akrylowe
Warto wiedzieć, że dobre właściwości antykorozyjne posiadają farby akrylowe. Są odporne na złe warunki atmosferyczne, takie jak opady, ale również działanie promieni UV, środki chemiczne i negatywny wpływ wody morskiej, a także bardzo trwałe, dzięki temu, że ich skład opiera się na żywicach akrylowych. Farby akrylowe nadają się do malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych, żeliwnych i wykonanych z miedzi, aluminium, mosiądzu. Nakłada się je zarówno na nowe powierzchnie, jak i pokryte korozją. Ponadto wyróżniają się również właściwościami dekoracyjnymi.
Farby epoksydowe na korozję
Farby epoksydowe składają się z dwóch składników: żywicy i utwardzacza. Dzięki temu są odporne na działanie środków chemicznych: rozpuszczalników, olejów, jak i skutki działań mechanicznych, a nawet – niskich temperatur. Uznaje się je za podstawowy środek ochrony konstrukcji stalowych w wielu gałęziach przemysłu. Pokrywa się nimi m.in. hale przemysłowe, metalowe zbiorniki, rurociągi, a także kontenery, maszyny, wagony, czy sprzęt transportowy. Farby, które posiadają atest PZH stosowane są również w zbiornikach do przechowywania produktów spożywczych.
Farby alkidowe
Kolejne farby antykorozyjne to alkidowe, w składzie których znajdziemy żywice alkidowe, należące do rozpuszczalnikowych. Dawniej mało wytrzymałe, dzisiaj po modyfikacjach uzyskały znacznie lepsze parametry techniczne. Farby alkidowe bywają nazwane również ftalowymi. Obecnie są najpopularniejsze i najczęściej stosowane, do czego przyczynia się ich stosunkowo niska cena.
Farby poliuretanowe antykorozyjne
Kolejną farbą, która sprawdzi się, aby zapobiec korozji stali, jest poliuretanowa. Może być stosowana zarówno jako warstwa podkładowa, jak i międzywarstwowa, czy nawierzchniowa. Tworzy powłokę trwałą, odporną na działanie wody, wilgoci i środków chemicznych, nawet w bardzo niekorzystnym środowisku.
Warto pamiętać, że sama farba to nie wszystko. Należy przed jej nałożeniem dobrze przygotować malowaną powierzchnię. Istotny jest również sposób, w jaki nanosi się farbę. Jeśli właściwie podjedziemy do tematu – farba stworzy warstwę odporną i trwałą na lata.
Dodaj komentarz