Fototapety – jak je przykleić na ścianie?

[REKLAMA]

W przypadku fototapet większym problemem jest wybór odpowiedniego motywu niż ich montaż. Proces przyklejania tapet nie jest zbyt skomplikowany, dlatego tego zadania można się podjąć samodzielnie. Pomoc fachowców nie jest konieczna. Jak zatem należy się do tego zabrać?

Przygotowanie powierzchni do klejenia

Warto pamiętać o tym, że fototapety mają niewielką grubość. Z tego powodu po wytapetowaniu widać wszystkie defekty ściany. Zasadniczo przygotowanie ścian do tapetowania niewiele różni się od czynności przygotowawczych przed malowaniem. Ściany należy zaszpachlować, wygładzić i odpowiednio zagruntować. Raczej nie zaleca się przy tym przyklejania nowych fototapet na stare.

Przed przystąpieniem do malowania warto od razu zaopatrzyć się także w odpowiednie narzędzia: poziomnicę, linijkę, ołówek, nóż kancelaryjny, metrówkę, wałek gumowy, pędzle, drabinę lub taboret oraz bawełnianą szmatkę. Ostatnim elementem jest klej, który dobiera się odpowiednio do tapety.

Klejenie tapety krok po kroku

W tym przypadku najważniejsze jest prawidłowe przyklejenie pierwszego brytu. W przeciwnym wypadku również pozostałe bryty nie będą odpowiednio dopasowane. Dlatego przed przystąpieniem do montażu warto wyznaczyć sobie za pomocą poziomnicy i ołówka punkt orientacyjny. W zależności od rodzaju fototapety klej powinno się nanosić zarówno na fototapetę, jak i na ścianę lub tylko na ścianę. Dobre sklepy z fototapety dostarczają bardzo szczegółową instrukcję do swoich produktów. Tak robi np. FOTEKS.

Przyklejenie tapet nie jest procesem zbyt skomplikowanym, ale również i w tym przypadku nietrudno o błąd. Przede wszystkim nie można zbyt długo zwlekać z przyklejaniem fototapety gdy już nałożyliśmy klej. Większość fototapet klei się na zakładkę, ale i od tej reguły są wyjątki, co warto sprawdzić już na etapie zakupu. Do wygładzania ewentualnych pęcherzyków powietrza wykorzystuje się gumowy wałek lub specjalną szpatułkę.

Proces wysychania

Okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma proces wysychania fototapety. Powinien on przebiegać w sposób naturalny i nie warto go przyspieszać. Niewskazane jest także przyklejanie fototapet w gorące, upalne dni. To może się bowiem skończyć powstaniem pęknięć na powierzchni brytu. Dobrze jest unikać także przeciągów.

A może fototapety samoprzylepne?

Wiele osób jest zdania, że prostszym zadaniem będzie montaż fototapety samoprzylepnej. Okazuje się to być jednak nieprawdą. Podczas tapetowania tego typu istnieje wysokie prawdopodobieństwo uzyskania niezadowalającego efektu i uszkodzenia tapety. Ponadto w tym przypadku położenia fototapety już nie można skorygować. W praktyce więc montaż fototapet samoprzylepnych wymaga sporego doświadczenia.

Aranżacje dostarczył sklep.foteks.pl

One comment

  1. Przed założeniem tapety lub fototapety warto wyczyścić dobrze ścianę, aby po założeniu nie było widać jakiś niedociągnięć. Na pewno każdy sobie poradzi bo założenie tapety nie jest trudne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *