Jak działa pompa ciepła?

[REKLAMA]

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w ziemi, wodzie i powietrzu. Działa na zasadzie przemian fizycznych, takich jak parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie. Czym cechuje się pompa ciepła? Jakie rodzaje pomp tego typu znajdziemy na rynku?

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła działa dzięki dostarczeniu do urządzenia niewielkiej ilości energii elektrycznej. Najczęściej składa się z dwóch elementów i nie zajmuje dużo miejsca. Elementy urządzenia tworzą układ zamknięty, w którym znajduje się ekologiczny czynnik roboczy. Zachodzą w nim ciągłe przemiany – z postaci gazowej na ciekłą i na odwrót, co prowadzi do przepływu energii cieplnej z dolnego źródła do górnego. Jeśli chodzi o dolne źródło ciepła, może nim być grunt, w którym umieszcza się kolektory spiralne, płaskie lub sondy. Górnym źródłem jest natomiast instalacja grzewcza.

Rodzaje pomp ciepła

Popularnymi rodzajami pomp ciepła są pompy typu solanka-woda, a także woda-woda i powietrze-woda. Każde z nich działa za pomocą górnego źródła ciepła, wykorzystując wodę jako czynnik grzewczy.

Dolnym źródłem w pompach typu woda-woda są podziemne cieki wodne, natomiast w pompach powietrze-woda jest to zewnętrzne powietrze, a w pompach solanka-woda korzysta się z energii słonecznej, która jest skumulowana w ziemi.

Zalety ogrzewania domu pompą ciepła

Ogrzewanie domu z użyciem pompy ciepła ma szereg zalet, wśród których warto wymienić niższe koszty budowy domu, czy też oszczędność czasu. Nie jest konieczne budowanie komina, a także szukanie paliwa najlepszej jakości. Okazuje się, ze takie rozwiązanie jest jednym z najtańszych w procesie eksploatacji źródeł ciepła. Ponadto, nie wymaga czasochłonnej obsługi – konieczne jest jedynie dostosowanie pracy instalacji do potrzeb domowników. Inwestycja zatem szybko nam się zwróci, a długa żywotność pompy tego typu jest kolejną zaletą, którą warto wziąć pod uwagę. Pompa jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego, co także z pewnością docenimy.

Artykuł powstał we współpracy z grupaeneco.pl – Pompy ciepła

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *