Jak działają panele fotowoltaiczne?

[REKLAMA]

Instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najtańszych sposobów pozyskiwania energii dla gospodarstw domowych. Dzięki wykorzystaniu całkowicie odnawialnego źródła energii jest też bardzo ekologiczna. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się jak działają panele fotowoltaiczne.

Słowniczek pojęć

Aby lepiej zrozumieć działanie instalacji fotowoltaicznej przygotowaliśmy słowniczek najważniejszych pojęć:

    • ogniwo fotowoltaiczne – element, w którym zachodzi przemiana energii słonecznej w energię elektryczną;
    • moduł fotowoltaiczny – układ połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, potocznie panel słoneczny;
    • falownik – urządzenie zamieniające prąd stały w zmienny, odpowiada również za kontrolę pracy mikroelektrowni oraz monitoruje parametry potrzebne do analizy działania fotowoltaiki;
    • konstrukcja wsporcza – mocuje moduły na gruncie lub dachu, zapewnia stabilność układu;
    • licznik dwukierunkowy – wykonuje pomiar energii elektrycznej pobieranej z sieci i oddawanej do sieci;
    • akumulator – magazynuje niewykorzystaną energię i oddaje ją gdy jest potrzebna;
  • prąd zmienny – to ten, którego używamy na co dzień pobierając go z gniazdek w naszym domu.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, które połączone są w moduły i osadzone na konstrukcji wsporczej. Zachodzi w nich zjawisko fotowoltaiczne – energia słońca zostaje przekształcona w prąd stały, który przekazany jest do falownika, który zamienia go w prąd zmienny i przekazuje do naszych gniazdek. Ilość wytworzonego prądu zależy od nasłonecznienia, kąta pochylenia paneli, ilości ogniw, materiału, z którego są wykonane.

Cały proces, od wyboru odpowiednich paneli do zamontowania ich na twoim dachu, możesz prześledzić na stronie Sunergo (https://sunergo.pl/blog/montaz-instalacji-fotowoltaicznej/).

Niewykorzystana energia

Co się dzieje, gdy nasza instalacja wyprodukuje więcej prądu niż zużyjemy? To zależy od systemu, który wybraliśmy. Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację off-grid i mamy zamontowany odpowiedni akumulator, naszą nadwyżkę zużyjemy, gdy produkcja będzie niewystarczająca – na przykład w nocy. Jeśli wybraliśmy instalację on-grid, nadwyżki oddajemy do sieci (niezbędny będzie licznik dwukierunkowy). Gdy nasze zapotrzebowanie przekroczy produkcję, będziemy mogli pobrać z powrotem około 70-80%. Reszta zaliczana jest jako koszt usługi magazynowania.

Gdy zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną

Posiadanie fotowoltaiki jest bardzo opłacalne. Jeśli zdecydowałeś się na zamontowanie ich u siebie w domu lub w firmie, kolejnym krokiem jest audyt fotowoltaiczny. Co to takiego? To ocena obiektu pod kątem techniczno-ekonomicznych parametrów instalacji. Brzmi kosztownie, ale w rzeczywistości wiele firm oferuje go za darmo. W odróżnieniu od dostępnych w internecie kalkulatorów fotowoltaicznych służących do szybkiego oszacowania kosztów i oszczędności, audyt jest dokładną analizą twojej sytuacji. Konsultant obliczy za ciebie koszt jaki poniesiesz, pomoże ci dobrać rodzaj paneli ich optymalną ilość, system montażowy, odpowiedni do tego falownik; przeprowadzi analizę zacienienia, zbada orientację domu i kąt nachylenia dachu, obliczy kiedy inwestycja się zwróci uwzględniając ewentualne spadki uzysku energii czy wzrost cen energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *