Jak wybrać odpowiednie worki na śmieci?

Wynoszenie śmieci to procedura znana każdemu. Większość osób, wybierając worki na śmieci, kieruje się po prostu ceną – im taniej, tym lepiej. Ale w rzeczywistości jest to o wiele bardziej skomplikowane – możesz wynieść śmieci wygodnie, bez biegania, odpadów na chodniku itd. tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiedni worek na śmieci. Rozważmy szczegółowo kryteria, na które należy zwrócić uwagę.

Pojemność worków
Producenci oferują worki na śmieci o zupełnie różnych pojemnościach – od małych worków o pojemności 30-60 litrów do klasycznego wiadra domowego, do dużych worków – do 240 litrów na odpady, nadwyżki śmieci itp. Można wyróżnić następujące rozmiary worków na śmieci:

  • 30 litrów – 50×60 centymetrów;
  • 60 litrów – 60×80 centymetrów;
  • 120 litrów – 70×110 centymetrów;
  • 240 litrów – 90×130 centymetrów.

Powinieneś kierować się wyłącznie swoimi osobistymi celami. Na przykład, nie ma sensu kupować 120-litrowego worka do standardowego kosza domowego, podczas gdy 30-litrowy worek wystarczy do sprzątania garażu lub balkonu.

Gęstość
To gęstość materiału odpowiada za odporność na rozdarcia i przebicia. Do produkcji wykorzystywane są dwa rodzaje granulatu plastikowego: HDPE i LDPE. Te pierwsze charakteryzują się wysoką gęstością, podczas gdy te drugie są wysoce rozciągliwe i przyjmują kształt zamkniętych przedmiotów. HDPE jest szorstki i matowy, podczas gdy LDPE jest błyszczący i gładki. Niektórzy producenci określają liczbę mikronów na opakowaniu:

  • 18-20 mikronów może utrzymać ciężar od 4 do 5 kilogramów;
  • 20-30 mikronów utrzyma od 5 do 10 kilogramów;
  • 35-45 mikronów nadaje się do materiałów budowlanych.
  • Jeśli nie chcesz zbierać śmieci na ziemi, preferuj grubsze worki.

Kolor
Ogólnie rzecz biorąc, kolor worka nie ma wpływu na jego zastosowanie. Jednak czarne worki pozwalają ukryć zawartość, a ponadto są tańsze. Wynika to z faktu, że mogą być wykonane z surowców pochodzących z recyklingu.

Krawat lub uchwyt
Znacznie wygodniej jest korzystać z worków na śmieci, które mają specjalne wiązania na szyi lub uchwyty. Pozwala to na przenoszenie worka do kosza bez obawy o wypadnięcie odpadów. Jeśli worek jest wyposażony w uchwyty, można zawiesić go na klamce drzwi podczas zakładania butów lub szykowania się – zwiększa to komfort.

Zapach
Czasami śmieci mogą mieć nieprzyjemny zapach. Istnieją jednak zapachowe worki na śmieci, które niwelują ten nieprzyjemny zapach, dzięki czemu kubeł pachnie morską bryzą lub truskawkami. Należy pamiętać, że jest to zapach chemiczny, więc nie jest odpowiedni dla alergików. A jeśli resztki pozostaną w ściółce na drugi dzień, jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek zapach w ogóle pomógł. Tymczasowy komfort może przynieść.

Torby przyjazne dla środowiska
Troska o środowisko osiągnęła nowy poziom, dlatego zaleca się wybieranie toreb biodegradowalnych. Są one wykonane ze skrobi lub soi. Skuteczność takiego rozwiązania będzie jednak niska, jeśli nie zastosuje się segregacji odpadów. Istnieją również szybko biodegradowalne torby, które są wykonane z klasycznych rodzajów plastiku ze specjalnymi dodatkami, które przyspieszają rozkład materiału pod wpływem ciepła, promieniowania ultrafioletowego i tlenu.
Jak widać, nawet tak proste artykuły gospodarstwa domowego powinny być wybierane odpowiedzialnie, co zwiększy komfort i pozwoli chronić środowisko.

Obraz Filmbetrachter z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *