Jaki typ klimatyzacji zamontować w mieszkaniu?

Systemy klimatyzacyjne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Szczególnie w miesiącach letnich, dane dotyczące sprzedaży klimatyzatorów gwałtownie rosną i często najlepsze klimatyzatory są szybko wyprzedawane.

Oprócz regulacji temperatury, urządzenia mogą również wymieniać powietrze w pomieszczeniu tak, aby było wystarczająco wilgotne i świeże. Istnieje szeroka gama różnych klimatyzatorów, które są bardziej odpowiednie niż inne, w zależności od tego, gdzie są używane. Każdy typ systemu klimatyzacji ma swoje zalety i wady. Liczy się jednak prawidłowa instalacja klimatyzacji. Nieodpowiednio wykonana sprawi, że zmniejszy się jej wydajność chłodniczą i zwiększy zapotrzebowanie energetyczne. Może to także doprowadzić do nieprzyjemnych przeciągów. Decydując się na montaż klimatyzacji, warto wiedzieć, że istnieją systemy klimatyzacyjne, które charakteryzują się mobilnością. Mogą być instalowane wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne.

Wadą jest jednak to, że ciepłe powietrze wywiewne nie może wydostawać się na zewnątrz. Klimatyzator mobilny musi zatem również chłodzić wytwarzane przez siebie powietrze. Ponadto powietrze w pomieszczeniu nie jest wymieniane, lecz po prostu chłodzone i redystrybuowane, co może sprawić, że będzie duszno. Jeżeli chodzi z kolei o klimatyzatory zewnętrzne, to składają się one z co najmniej dwóch modułów. Moduł zewnętrzny zawiera sprężarkę, która zwykle wydaje najgłośniejsze odgłosy. Jest on połączony z wewnętrznym modułem klimatycznym za pomocą rury. Klimatyzacja powietrza, czyli filtrowanie, kontrola temperatury i regulacja wilgotności, odbywa się wewnątrz. Zaletą jest oczywiście to, że najgłośniejsze komponenty znajdują się na zewnątrz budynku, co sprawia, że jest on stosunkowo cichy wewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, każdy rodzaj systemu klimatyzacji wymieniony wyżej jest odpowiedni dla mieszkań.

Zależy to jednak od tego, czy montaż klimatyzacji jest możliwe ze względu na rodzaj zabudowy. Mobilny klimatyzator może być zainstalowany w każdym mieszkaniu bez żadnych problemów. Natomiast klimatyzator stały nie może być łatwo zainstalowany w wynajmowanym mieszkaniu, ponieważ musi być zatwierdzony przez właściciela, podobnie jak instalacja na ścianie zewnętrznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *