Kiedy warto zamontować rolety zewnętrzne?

[REKLAMA]

Rolety zewnętrzne to pomysł, do którego przekonuje się coraz więcej właścicieli również mieszkań prywatnych. Co przemawia za montażem rolet zewnętrznych i czy zawsze można je zamontować?

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to naprawdę ciekawa opcja. W zależności od rodzaju mogą to być rolety podtynkowe lub natynkowe. Przede wszystkim stanowią pierwszą barierę przed chłodem z zewnątrz, a więc sprawdzają się zimą, zwłaszcza że chronią też przed utratą ciepła. Również dzięki roletom zewnętrznym udaje się częściowo zwrócić koszty ogrzewania.

Z kolei latem rolety tego typu przyczyniają się do utrzymania niższej temperatury we wnętrzach. Dlatego cenią je sobie właściciele domów wzniesionych w starszym budownictwie, kiedy nie da się zamontować klimatyzacji. Jednak rolety zewnętrzne sprawdzą się także w budynkach, gdzie jest klimatyzacja. Zsunięcie rolety w takiej sytuacji sprawi, że niższy będzie pobór mocy, jaka jest niezbędna do obniżenia temperatury w pomieszczeniu.

Ochrona przed włamaniem i hałasem

Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne to jednak nie tylko osłona przed utratą ciepła i nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza. Nie można zapomnieć, że podobnie jak w miejscach publicznych, również w domach i na niższych piętrach bloków, rolety zewnętrzne zabezpieczają wnętrza przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a nawet włamaniem. w tym drugim przypadku warto jednak zainwestować w droższe rolety antywłamaniowe.

Oczywiście rolety zewnętrzne natynkowe i podtynkowe chronią również wnętrza przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, co jest cenione zwłaszcza w centrach miast. Według specjalistów solidnie wykonane rolety zewnętrzne, jeżeli są właściwie zamontowane, hałas z ulicy zmniejszają nawet o kilkanaście decybeli.

Dzięki temu gwarantują lepszy komfort snu. Na tej płaszczyźnie mają dużą przewagę nad klasycznymi roletami czy żaluzjami. Poza tym tylko w ten sposób można tylko całkowicie zaciemnić mieszkanie.

Jeżeli dodamy do tego, że rolety zewnętrze dobrze chronią także okna przed przypadkowym uderzeniem, co pozwala wydłużyć ich żywotność, nie ulega wątpliwości, że mają one mnóstwo zalet. Zwłaszcza że mogą one mieć automatyczne sterowanie, kiedy są to rolety zewnętrzne elektryczne.

rolety zewnętrzne

Wady rolet zewnętrznych

Pomimo wielu zalet, trzeba sprawiedliwie dodać, że rolety zewnętrzne mają również swoje wady. Przede wszystkim należy tutaj wskazać na ich cenę. Zwłaszcza że niekiedy wymagają one zaplanowania już na etapie projektu, czego przykładem są rolety podtynkowe.

Poza tym na mieszkaniach i domach, które są objęte opieką konserwatorską, wymagana jest opieka konserwatora. Ten zazwyczaj nie robi problemów, jeżeli zewnętrzne rolety natynkowe mają być zamontowane w oknach wychodzących na podwórko. Może mieć jednak duże wątpliwości, jeżeli dotyczą osłony okien frontu kamienicy.

Bez wątpienia rolety zewnętrzne są warte bliższego zainteresowania, ale nie zawsze udaje się je zamontować. Mimo wszystko osoby, które chcą dobrze chronić wnętrza, na pewno powinny wziąć pod uwagę ten rodzaj rolet przeciwsłonecznych, które jednocześnie mogą być roletami antywłamaniowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *