Kominek wymaga suchego drewna i …szkła kominkowego
Kominki uwielbiają niemal wszyscy. To w jego cieple i blasku przyjemnie się wypoczywa i spędza chłodne jesienne, zimne wieczory. Aby jednak móc cieszyć się takimi chwilami, przy wyborze kominka lub w trakcie eksploatacji trzeba zwrócić szczególną uwagę na szkło, będące bardzo ważnym jego elementem. To dzięki niemu ogień nie ma możliwości wydostać się poza komorę spalania i także dzięki odpowiedniemu szkłu kominek jest tak dekoracyjny w każdym pomieszczeniu.
Szkło kominkowe a zwykłe
Decydując się na kominek lub wymieniając w nim szybę, wiele osób jest zaskoczonych, że tu stosowane jest specjalne szkło kominkowe, a jest ono przecież niezbędne.
Na co dzień otacza nas raczej zwykłe szkło sodowe, z którego wykonuje się szyby okienne, szklanki i inne naczynia codziennego użytku. Szkło sodowe wytrzymuje temperatury do 250 stopni Celsjusza i pęka zwykle dopiero powyżej tego poziomu. Takie szkło ma niewielką zawartość dwutlenku krzemu, ale przy zwykłym zastosowaniu jest ono i tak wystarczające.
Jednak szkło kominkowe musi być o wiele bardziej odporne na działanie temperatur. Dlatego jego skład różni się od zwykłego składu szkła. Wytrzymałość szkła kominkowego podnosi się poprzez jego większą zawartość tlenku boru, glinu oraz właśnie dwutlenku krzemu.
To wszystko sprawia, że nie rozszerza się ono tak łatwo, wytrzymuje bardzo wysokie temperatury nawet do 700-800 stopni Celsjusza, a w zasadzie uszkodzić je można tylko mechanicznie.
Robax – czyli to czego potrzebuje kominek
Robax to rodzaj ceramicznego szkła kominkowego, które produkuje się w różnych kształtach i rozmiarach. Co ciekawe, panele kominkowe mogą stać się trójwymiarowymi formami, co bardzo podnosi estetykę urządzenia. Szło tego typu charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem rozszerzalności termicznej.
Szyba kominkowa Robax to w zasadzie spiek ceramiczny, który nadal posiada wszystkie właściwości wizualne szkła. Jest ona odporna na działanie temperatur, a także jest przezroczysta, co umożliwia obserwowanie płomieni w kominku, a dzięki temu w pomieszczeniu roztacza się nastrój, który tak bardzo uwielbiają domownicy. Szkło Robax zapewnia także optymalne wykorzystanie energii, więc w chłodne wieczory ciepło przyjemnie roztacza się w całym wnętrzu.
Nowoczesna odmiana szkła kominkowego
Lustrzana odmiana szkła kominkowego Robax cieszy się ogromną popularnością wśród klientów. Pokrycie szkła ceramicznego powłoką lustrzaną poprawiło znacznie estetykę zarówno nowoczesnych pieców, jak i kominków.
W praktyce wygląda to tak, że gdy w kominku nie pali się, to jego wnętrze pozostaje niewidoczne dla osób przebywających w jego sąsiedztwie. Jeśli jedna we wnętrzu urządzenia pojawi się ogień, to szyba stanie się przezroczysta i będzie pięknie prezentować miłe dla oka płomienie.
Eksploatacja szkła kominkowego Robax
Sposób użytkowania szkła nie różni się zasadniczo od innych szklanych wyrobów. Gdy ustalamy wymiary szyb należy zwrócić szczególną uwagę na rozszerzalność termiczną zarówno szyby, jak i materiału samej ramy, tak aby siła nacisku była równomiernie rozłożona na całej powierzchni ramy pod szybą.
Trzeba też zwrócić uwagę na to, że rama musi być idealnie prosta, nieodkształcona. Jeżeli jednak nie można tego uniknąć, należy zastosować odpowiednie, elastyczne uszczelki. Pamiętajmy, że szkło nie może stykać się bezpośrednio z metalem obudowy, więc jako materiał dystansowy stosuje się sznury i uszczelki z wełny mineralnej lub glinokrzemianu.
Jeśli zachodzi potrzeba zakupu kominka lub wymiany szyby, warto skontaktować się z producentem www.wegierglass.com.pl i przedyskutować wszystkie, ewentualne wątpliwości. Dzięki temu kominek będzie nie tylko bezpieczny, ale także piękny.
Dodaj komentarz