Konserwacja systemów w domu

[REKLAMA]

Konserwacja systemów instalacji gazowej, elektrycznej czy wentylacyjnej to obowiązek każdego administratora obiektu mieszkalnego. Administrator w imieniu mieszkańców zawiera umowę z uprawnioną firmą do przeprowadzenia okresowych przeglądów oraz konserwacji i w razie konieczności napraw.

Na szczęście tego rodzaju przeglądy należą do obowiązkowych działań administratora dając mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Inaczej wygląda to w przypadku prywatnych domów jednorodzinnych, gdzie konserwacja instalacji gazowej, czy elektrycznej i wentylacyjnej tak naprawdę zależą od aktywności właściciela.

Konserwacja instalacji gazowej

Szczególnie newralgiczna w każdym obiekcie jest instalacja gazowa. Konserwacja instalacji gazowej polega na przeglądzie, ale też regulacji poszczególnych składników systemu. Gdy jakaś część została uszkodzona czy nie funkcjonuje w sposób perfekcyjny musi zostać wymieniona na nową. Przegląd systemu zawiera również kontrolę parametrów w oparciu, o które działają wszystkie odbiorniki gazu znajdujące się w mieszkaniu czy domu, lub w pomieszczeniach wspólnych. Konserwator sprawdza działanie kuchenki gazowej, kotła centralnego ogrzewania czy junkersa. Zwykle obowiązkowym elementem przeglądu jest wykonanie próby szczelności całej instalacji oraz poszczególnych jej składników. Próba szczelności to podstawowy sprawdzian bezpieczeństwa instalacji. W przypadku pozytywnego efektu użytkownicy otrzymują pewność sprawnego działania urządzeń a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Gdyby podczas dokonywania konserwacji instalacji gazowej wykryto jakiekolwiek usterki mieszkańcy obiektu dowiadują się o tym natychmiast i mogą zareagować proporcjonalnie do defektu.

Konserwacja instalacji elektrycznej

Administrator czy właściciel danego obiektu musi okresowo, co najmniej raz w roku, przeprowadzić kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej pod kątem niszczącego działania czynników atmosferycznych dla użytkowanego obiektu. Natomiast co 5 lat musi sprawdzić przydatność i stan instalacji elektrycznej obiektu oraz jego otoczenia.. Kontrola obejmuje konserwację instalacji elektrycznej, ale i piorunochronowej w zakresie sprawności działania, osprzętu, zabezpieczeń od porażeń, skuteczności izolacji przewodów oraz uziemienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *