Malowanie sufitu — dużo łatwiejsze z dobrą drabiną

Malowanie sufitu to dla większości z nas najtrudniejsza i najbardziej męcząca część malowania domu czy mieszkania. Wymaga pracy w niewygodnej pozycji, dużej precyzji i odpowiedniego przygotowania. Zadanie to możemy ułatwić sobie, stosując garść przydatnych wskazówek oraz sprawdzone sposoby. Dzięki nim żmudny proces odświeżania sufitu stanie się znacznie łatwiejszy!

Przygotowanie

Zanim zaczniemy malować sufit, musimy zabezpieczyć pomieszczenie przed pryskającą wszędzie farbą. Najlepiej zrobić to przy pomocy folii ochronnej — powinniśmy starannie umieścić ją na podłodze, drzwiach i oknach. Następnie powinniśmy zabezpieczyć samych siebie, poprzez dobór odpowiedniej odzieży ochronnej. Nie zapomnijmy o czymś na głowę, bo zmywanie farby z włosów nie należy do najprzyjemniejszych zajęć! Następnym krokiem powinno być przygotowane sufitu do malowania. Podstawą jest oczyszczenie go z brudu, tłustych plam czy pleśni — najlepiej posłużyć się w tym celu odpowiednimi środkami chemicznymi. Po dokładnym umyciu sufitu musimy zostawić go do dokładnego wyschnięcia. Jeśli na suficie znajdują się jakieś ubytki, powinniśmy koniecznie je zaszpachlować, wygładzić, odpylić, a w przypadku gdy odsłonimy warstwę tynku, zagruntować.

Narzędzia pracy

Podstawą będzie dla nas właściwy wałek i pędzel. Wskazówki, co do ich wyboru znajdziemy w karcie technicznej farby przygotowanej przez producenta. Niezależnie od rodzaju wałka, na pewno przyda nam się rączka teleskopowa, która poszerzy zasięg naszych ruchów i pomoże szybciej uporać się z pokryciem większych powierzchni farbą. Pędzel posłuży nam do malowania detali, takich jak kratka wentylacyjna czy krawędzie. Ważna wskazówką jest to, aby nigdy w trakcie malowania sufitu nie nanosić punktowych poprawek. Wszelkie niedociągłości powinniśmy poprawiać nałożeniem kolejnej warstwy na całą powierzchnię. Nie obejdziemy się również bez narzędzia, którym jest solidna, stabilna, aluminiowa drabina. W przypadku malowania mieszkania powinna nam wystarczyć zwykła drabina jedno- lub dwustronna, wyposażona w szeroki podest i antypoślizgowe stopnie. Parametr, na który powinniśmy zwrócić przy jej wyborze, szczególnie jeśli będzie nam służyć w trakcie malowania sufitu, to zasięg pracy wyrażony w metrach. Ponadto, powinniśmy postawić na sprawdzonego producenta drabiny, który będzie gwarantem wieloletniej satysfakcji i bezawaryjności.

Tak przygotowani i wyposażeni możemy bez obaw zabrać się za malowanie nawet największych sufitów. Pamiętajmy, że jak w przypadku każdej pracy na wysokościach, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo!

One comment

  1. Malowanie to chyba zmora każdego Polaka 😀 Dobrze aby farba do malowania sufitu byla idealnie biała, o ile ktoś maluje na biało sufit 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *