Mastif Tybetański

[REKLAMA]

Przez wieki Tybetańczycy wierzyli że jedna rasa psa, mastif tybetański, jest rasą świętą. Mastiffy tybetańskie mają duże głowy i długie włosy. Ich masywne ciało daje im wygląd lwa. Mastif tybetański jest najbardziej niebezpiecznym i agresywnym psem na świecie.

Tybetańczycy przez wieki wiedli koczowniczy tryb życia, a jak wiemy, psy odgrywają ważną rolę w społeczeństwach koczowniczych. Psy są używane do pilnowania stad zwierząt oraz własności prywatnej, a także w terenach górskich mogą przewidywać trzęsienia ziemi i zbliżające się lawiny śniegowe. Mastif tybetański w swojej ojczyźnie służył jako pies pasterski, zaganiający, stróżujący, obronny i również juczny. Powierzano mu zadanie pilnowania stad owiec i kóz, ochronę domów i osad przed złodziejami i dzikimi zwierzętami.

Mastif tybetański jest znany z lojalności, dużego ciała i agresywnej osobowości. Ale mastif nie urodził się agresywny. Kiedy mastif tybetański rodzi swoje szczeniaczki, są one słodkie i grzeczne jak szczeniaki innych psich ras. W Himalajach, kiedy małe mastify zostają odstawiane od piersi matki, są umieszczone na zewnątrz budynku, w prostokątnym rowie wykonanym z kamienia. Rów jest wystarczająco głęboki, na tyle że mastif nigdy nie będzie w stanie z niego wyskoczyć. Bolesna pogoda w połączeniu z ograniczonymi porcjami jedzenia, sprawiają psom niemiłosierne tortury. Będące w takim kamiennym więzieniu mastify, są karmione tylko raz dziennie jednym, małym, surowym kawałkiem mięsa. Póki mastif tybetański jest jeszcze stosunkowo mały, wielkość rowu jest dla niego wystarczająca. Jednak wraz z rośnięciem psa i powiększaniem się jego ciała, przestrzeń ta staje się dla niego coraz ciaśniejsza. Z powodu braku wystarczającej do swobodnego ruchu przestrzeni, charakter psa staje się coraz bardziej agresywny. Łapy mastifa stają się coraz silniejsze. W stanie ciągłej frustracji i agresji, potrafi on pazurami zarysować kamienne podłoże i ściany, w nadziei na wydostanie się z tego gorzkiego i bolesnego środowiska.

One comment

  1. Jeśli chodzi o informację dotyczącą tego że Mastify Tybetańskie są niebezpieczne i agresywne to jest nie prawda ja mam Mastifa i nic mi nie robi nigdy mnie nie ugryzl ani nie odrapał to jest pies przyjazny i nawet małym dzieciom nic nie robi .Więc ta informacja jest nie prawdziwa i nie zgodna z prawdą także jest mi bardzo nie miło że ktoś takie coś napisał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *