Mity o wentylacji

[REKLAMA]

1. Im większe poddasze, tym lepsza wentylacja .
Jeśli w domu jest niewystarczająca wentylacja , może ona doprowadzić do wielu problemów. W okresie zimowym może doprowadzić do nadmiaru wilgoci na poddaszu. W miesiącach letnich może prowadzić do zmniejszenia wydajności systemu klimatyzacji. Po przeciwnej stronie spektrum, zbyt duża wentylacja poddasz, może być równie zła. W najbardziej powszechnych przypadkach, zbyt duże otwory wentylacyjne w dachu, mogą działać jako inny dostępu do przenikania wody. Wtedy wilgoć i woda deszczowa dostaje się do naszego domu. Nigdy nie chcesz, aby Twój dach posiadał jakiekolwiek nieszczelności. Może to prowadzić do przecieków w ulewny deszcz.

2. Otwory wentylacyjne na poddaszu to najważniejszy element.
Większość ludzi wierzy, że wentylacja będzie efektywna, kiedy na strychu jest odpowiednia ilość otworów wentylacyjnych. Chociaż ich odpowiednia ilość na poddaszu rzeczywiście może pomóc, to jest to równie ważne, aby wziąć także pod uwagę kolor gontu dachowego, ekspozycję słońca, oraz izolacji termiczną dachu. W rzeczywistości jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, to bardziej prawdopodobne jest, że Twój dom więcej skorzysta na właściwej wentylacji poddasza. Gdy mamy do czynienia z cieplejszym klimatem, nie trzeba zajmować się kondensacją wilgoci Tylko właściwa wentylacja będzie w stanie ją wyprowadzić na zewnątrz budynku. Aby sprawdzić w jakim klimacie mieszkasz, zastanów się jak widzisz rano rosę na swoim trawniku.

3. Otwory dachowe wypuszczają ciepło z domu w miesiącach zimowych.
Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że ponieważ gorące powietrze unosi się do góry, to zamontowana na poddaszu wentylacja , zabiera całe ciepło, a następnie wypuszcza je przez otwory wentylacyjne na zewnątrz. W większości domów piec nie powinien być ustawionych ma dogrzewanie poddasza. Chyba, że twój dom został zaprojektowany z izolacją ułożoną bezpośrednio na deskowaniu dachu i jeżeli nie działa skutecznie wentylacja . Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy z powodu słabej izolacji cieplnej, wilgotne powietrza może dostać się na poddasze z wnętrza domu. Kiedy to ciepłe i wilgotne powietrze uderzy w dach, rozpocznie się zjawisko kondensacji. Proces ten pogłębiać będzie dewastację dachu i ułożonej izolacji. Jest łatwy test jaki możesz wykonać, aby sprawdzić czy Twoje poddasze jest właściwie zaizolowane oraz czy wentylacja działa na nim skutecznie. Kiedy zajdzie słońce i wejdź na strych z cyfrowym termometrem i latarką. Odczytaj wskazania temperatury. Uzyskany wynik powinien być prawie taki sam, jak temperatura na panująca na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *