Okna przesuwne – co przemawia za przesuwnym systemem okiennym?

Systemy przesuwne cieszą się coraz większą popularnością. Inwestorzy cenią sobie to rozwiązanie zwłaszcza na balkonach i tarasach, gdzie zależy im na większej przestrzeni otwartej. Jeżeli należysz do tego grona inwestorów lub dopiero zastanawiasz się, czy okna przesuwne sprawdzą się również w Twoim domu lub mieszkaniu, sprawdź, co przemawia za systemem w tej formie. Nie ulega bowiem żadnym wątpliwościom, że niosą one w sobie mnóstwo zalet.

Czym są okna przesuwne?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czym charakteryzują się systemy przesuwne. Jak łatwo się domyślić, w tym przypadku szklany element porusza się równolegle wzdłuż szyby. To zasadnicza różnica między systemami przesuwnymi a uchylnymi, kiedy drzwi lub okna otwierają się po łuku.

Oczywiście okna przesuwne mają wiele zalet. Po pierwsze jest to duża oszczędność miejsca wobec systemów uchylnym. Oprócz tego zwiększa się również bezpieczeństwo, ponieważ system jest pozbawiony ostrych elementów, o które można się skaleczyć. Nie bez znaczenia jest również aspekt wizualny. Okna przesuwne po prostu wyglądają dużo ładniej i nowocześniej, co jest istotne szczególnie w nowych domach i mieszkaniach. Rzecz jasna nie jest tajemnicą, że okna przesuwne najczęściej montuje się w salonach z wyjściem na taras, ogród czy balkon.

Jaki system przesuwny wybrać – PSK czy HST?

Wyróżnia się dwa główne systemy przesuwne, czyli PSK i HST, tj.:

  • System uchylno-przesuwny PSK – wyposażony w specjalne okucia, które pozwalają uchylać i przesuwać skrzydła do szerokości 160 cm. Są znakomitą alternatywą dla klasycznych i standardowych drzwi balkonowych. To system praktyczny, estetyczny i zapewniający lepszą izolację termiczną. Skrzydła przesuwają się tutaj po szynie ukrytej w ościeżnicy okien. Żeby otworzyć takie okno, należy najpierw je uchylić i odsunąć od progu, aby następnie przesunąć skrzydło po szynie.
  • System przesuwny HST – rozwiązanie bardziej komfortowe, ale przy tym również droższe. W tym systemie występuje okno stałe i przesuwne, które są ustawione względem siebie równolegle, zachodząc jedno na drugie (skrzydło przesuwne podczas otwierania zachodzi na skrzydło stałe). Jako że jest to system bezprogowy, zaleca się go w przypadku rozwiązań tworzonych na potrzeby osób z niepełnosprawnością, na przykład poruszających się na wózkach. Jednak nie tylko, ponieważ każdy szybko odczuje zalety takiego rozwiązania.

Oczywiście oprócz dwóch powyższych znaleźć można także inne systemy przesuwne, również hybrydowe, które łączą zalety rozwiązań PSK oraz HST. Dobrym przykładem są okna przesuwne w systemie SMART-SLIDE. Decydując się na taki system, wystarczy przekręcić klamkę do góry, a skrzydło ruchome odsunie się od ramy, po czym można je przesunąć w stronę okna stałego.

Natomiast niezależnie od wybranego systemu, nie ulega wątpliwości, że są to rozwiązania znacznie bardziej komfortowe i praktyczne niż klasyczne drzwi i okna uchylne. Nic dziwnego, że właśnie okna przesuwne cieszą się szybko rosnącą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *