Płytki gresowe na taras. Jakie płytki ceramiczne najlepiej sprawdzą się na tarasie?

[REKLAMA]

Duży, piękny i modny taras jest marzeniem wielu osób. Któż nie chciałby wypoczywać w ładnie zaaranżowanym miejscu, usytuowanym tuż obok domu i ogrodu, będącym swego rodzaju połączeniem tych dwóch miejsc. Internet pełen jest tarasowych inspiracji, fotografii zjawiskowo urządzonych tarasów oraz pomysłów, jak je zaaranżować. Warto zacząć jednak od solidnych podstaw, od elementów, które bez względu na zmiany wystroju, będą częścią naszego tarasu przez lata, a mianowicie od posadzki. Pierwszym nasuwającym się pytaniem jest często – czym wyłożyć taras? Jakiej nawierzchni użyć, aby była trwała, odporna, wytrzymywała zmienne warunki atmosferyczne (deszcze, mróz, śnieg, grad, intensywne nasłonecznienie), a także, aby była estetyczna oraz nie sprawiała kłopotów przy utrzymywaniu jej w czystości? Właściwą odpowiedzią na te pytania bardzo często jest gres.

Gresowe płytki podłogowe – właściwości gresu

Gres jest formowany z tzw. kamionki szlachetnej, będącej mieszanką gliny, piasku kwarcowego, kaolinu, skalenia i szamotu. W procesie produkcji gresu składniki te są prasowane, a następnie poddawane naciskowi o natężeniu do 800 kg/cm2. Na tym nie koniec, ponieważ tak przygotowana struktura w kolejnym etapie jest poddawana wypalaniu w temperaturze sięgającej 1200, a nawet 1300 stopni Celsjusza. W efekcie powstaje materiał budowlany o wspaniałych parametrach – niskonasiąkliwy, mrozoodporny, odporny na ścieranie oraz bardzo twardy, a tym samym trwały. To wszystko sprawia, że gres świetnie nadaje się do wykładania nim powierzchni nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Gresowe płytki tarasowe cieszą się niegasnącą popularnością i nic w tym dziwnego, ponieważ spełniają ku temu wszelkie przesłanki. Poza tym, że mają niemal niezniszczalną strukturę, są estetyczne, dostępne w wielu kolorach i bardzo praktyczne. Płytki podłogowe z gresu łatwo myć i tym samym utrzymywać w czystości.

Płytki tarasowe z gresu – specyfikacja

Płytki podłogowe z gresu najczęściej występują w standardowej grubości 20 mm lub 30 mm w klasie antypoślizgowej R11. Wysokie parametry płytek gresowych sprawiają, że można je układać bez użycia zapraw klejowych. Oznacza to, że te płytki podłogowe mogą być zamontowane na tzw. gruncie. Mogą być więc stosowane nie tylko na tarasach i balkonach, ale także do wykładania ścieżek ogrodowych – na trawę, żwir, piasek oraz podpory tarasowe. Gresy 30 mm są produktami o najwyższej trwałości oraz wytrzymałości. Taka grubość zapewnia świetną odporność na pęknięcia oraz złamania. Płytki tarasowe z gresu 30 mm wytrzymują obciążenie rzędu 1000 kg na 1 centymetr kwadratowy. Są odporne nie tylko na mróz, ale także sól, ogień, pestycydy, pleśń oraz algi. Gresowe płytki podłogowe mogą być wykorzystywane w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Kolorystyka gresów jest bardzo szeroka. Dostępne są w całej gamie przeróżnych odcieni, od jasnoszarych, beżowych, w kolorze kości słoniowej, popielatych, aż po grafitowo–czarne. Gresowe płytki tarasowe charakteryzują się wysoką estetyką i dużą elegancją. Coraz modniejsze są również gresowe płytki podłogowe drewnopodobne lub imitujące beton. Obydwie formy są bardzo nowoczesne. Drewnopodobny design płytek cechuje faktura i kolor typowa dla materiałów z drewna, z tą różnicą, że jest to nadal trwały i wytrzymały gres. Podłoga tarasu w tym wypadku wizualnie wygląda na drewnianą, ale ma znacznie lepsze parametry. Trudno byłoby ułożyć parkiet na zewnątrz, gdzie pada deszcze lub zalega śnieg. Gres daje możliwość połączenia naturalnego drewnianego wyglądu z niesamowitą wytrzymałością. Bardzo modne ostatnio są również gresowe imitacje betonu. Taras wyłożony takimi płytkami nabiera surowej nowoczesności i minimalistycznego stylu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *