Praktyczne porady dotyczące aranżacji łazienki

[REKLAMA]

Aranżacja łazienki jest jednym z wyzwań, które stają przed osobami planującymi remont lub przeprowadzającymi się do nowego mieszkania. Ważne jest, aby zastanowić się, jak odpowiednio wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Niebagatelną rolę odgrywa wykończenie wnętrza oraz dobór akcesoriów łazienkowych. Na rynku dostępnych jest wiele dodatków, trudno jest zdecydować się na jeden, konkretny model. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę oraz czym kierować się podczas aranżacji pomieszczenia i doboru akcesoriów.

Ważne pytanie – kto będzie korzystał z łazienki?

  Oto pierwsze pytanie, które należy sobie zadać podczas planowania aranżacji wnętrza. Nieco inaczej można urządzić łazienkę pary, która nie planuje w najbliższej przyszłości dzieci, inaczej rodziny z dziećmi, a jeszcze inaczej osób starszych. Na największą swobodę aranżacyjną możemy sobie pozwolić w przypadku łazienki dla pary. Wówczas większość podstawowych sprzętów sprawdzi się i będzie funkcjonalna. W przypadku domu, w którym mieszkają dzieci, konieczne będzie takie zaaranżowanie łazienki, aby starsze maluchy mogły bez przeszkód samodzielnie korzystać z pomieszczenia. Konieczne będzie wyposażenie go w pewne udogodnienia. Na przykład plastikowe stołki, które ułatwią dosięganie do umywalki i korzystanie z toalety. W łazience, z której będą korzystały osoby starsze, powinny pojawić się miejsca do siedzenia, dodatkowe poręcze (np. przy toalecie) oraz powinien zostać zapewniony prostszy dostęp do prysznica lub wanny.

Przestrzeń wokół umywalki – jak zaaranżować?

  Chociaż to wanna lub prysznic zazwyczaj stanowią centrum każdej łazienki, pewnym wyzwaniem okazuje się aranżacja przestrzeni wokół umywalki. Na niewielkiej przestrzeni musi zmieścić się kilka funkcji. Dozownik do mydła to obowiązkowy element, który powinien pojawić się na umywalce. Można zdecydować się na model wykonany z ceramiki, szkła, metalu, tworzywa sztucznego lub materiału imitującego drewno. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu ma zostać utrzymane wnętrze. Praktycznym rozwiązaniem w niewielkich łazienkach jest dozownik do mydła przymocowywany bezpośrednio do ściany. Innym elementem, którego nie może zabraknąć w pobliżu umywalki, jest kubek na szczoteczki do zębów. W zależności od liczby domowników możemy zdecydować się nawet na kilka pojemników lub jeden kubek z osobnymi miejscami na szczoteczki do zębów. Przestrzeń wokół umywalki powinna zostać uzupełniona o wieszak na ręczniki do wytarcia rąk. Nie zapominajmy także, że nad umywalką zawsze powinno się wygospodarować miejsce na lustro wraz z ewentualną półką oraz oświetlenie, np. w formie kinkietu.

Półki do łazienki – dużej i małej

  Bez względu na powierzchnię łazienki w pomieszczeniu powinny znaleźć się półki do łazienki. Ich podstawową rolą jest przechowywanie kosmetyków. Półki do łazienki najczęściej wykonane są z chromowanej stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego lub odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Podczas wyboru tego akcesorium należy kierować się głównie względami funkcjonalnymi. Półki do łazienki powinny być łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na działanie podwyższonej temperatury i wyższego poziomu wilgotności powietrza.

  Półki do łazienki powinny być na tyle pojemne, aby pomieścić kosmetyki wszystkich domowników. Popularnie wybieranym modelem jest teleskopowa półka pod prysznic, która zapewnia dużo miejsca na środki czystości dla całej rodziny. Nieco innym rozwiązaniem jest półka do łazienki wisząca, którą można zamontować praktycznie wszędzie. Niektóre modele dodatkowo nie wymagają montażu za pomocą śrub lub kołków.

 

2 komentarze

  1. Warto jest ładnie zaaranżować łazienkę, bo przecież będziemy codziennie spędzać w niej czas. Nawet takie dodatki potrafią definitywnie dodać charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *