Projekt domu na wąską działkę – Kasjopea

[REKLAMA]

Wąska działka uchodzi za ograniczenie dla kreatywności architekta i za cios dla możliwości przyszłego domu. W pierwszej kwestii można się zgodzić, ponieważ niektórych rozwiązań na wąskiej działce się nie zastosuje, ale nie znaczy to wcale, że nie uzyska się pożądanych efektów. Trzeba do tego po prostu podejść w odpowiedni sposób. Przykładem takiego podejścia jest ceniony i często budowany (zazwyczaj z większymi lub mniejszymi modyfikacjami) dom Kasjopea.

Poznaj Kasjopeę

Piętrowa willa z czterospadowym dachem, Kasjopea, przeznaczona jest przede wszystkim do wykorzystania na wąskich działkach. Projekt został stworzony na podstawie zbliżonej do prostokąta, dzięki czemu ponad 160 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, nie wliczając w to garażu, można zmieścić na działce, która będzie miała zaledwie 16,57 metra szerokości. Co ważne, nie odbija się to ani na funkcjonalności wnętrza domu, ani na jego wyglądzie, a nawet nie doświadczamy wzrostu kosztów ponad poziom typowy dla domu tej wielkości.

Funkcjonalność nie musi ucierpieć

Chociaż projekt gotowego domu Kasjopea uznawany jest za rozwiązanie przeznaczone w pierwszej kolejności dla osób, które muszą zbudować dom na działce stosunkowo wąskiej, bardzo często Kasjopea wznoszona jest także na większych działkach. Mamy tutaj bowiem do czynienia z opcją bardzo ładną estetycznie, niedrogą i dodatkowo oszczędną, w której bardzo wygodnie mieszkać może rodzina cztero- lub pięcioosobowa.

Jednostanowiskowy garaż wbudowany jest częściowo w bryłę budynku, co jest dość standardowym rozwiązaniem w domach wykorzystujących nowoczesne trendy architektoniczne. Nie należy się jednak martwić, że będziemy mieli tutaj nudny prostopadłościan. Zespół architektów dążył do stworzenia bryły regularnej, ale nie minimalistycznej. Do przełamania schematów wykorzystano wykusze z daszkami, podcienia, loggie oraz balkony. Wszystkie te elementy są jednak dodawane w sposób konserwatywny, czyli ich zadaniem nie jest specjalne rzucanie się w oczy, ale raczej uzupełnianie konstrukcji.

Propozycja estetyczna domu Kasjopea jest stosunkowo prosta. Dachy posiadają niewielki kąt nachylenia. Są kryte dachówką i stanowią zwieńczenie najczęściej białej elewacji. Same są pomarańczowe, w odcieniu dość ciemnym, by współgrać z orzechową stolarką okienną i drzwiową, jak również z wykorzystywaną na froncie i rogach drewnianą lub klinkierową okładziną.

Problemem bynajmniej nie jest także ekologiczność konstrukcji, ponieważ Kasjopea jest dobrze ocieplona, jej konstrukcja jest energooszczędna, a zastosowanie wentylacji z rekuperacją pozwala na uzyskanie naprawdę imponującej energooszczędności.

Dużo przestrzeni na wąskiej działce

Projekt domu gotowego Kasjopea prezentuje się w miarę standardowo na tle podobnych rozwiązań, jeśli chodzi o układ pomieszczeń. Zastosowano tutaj typowe rozwiązania dla nowoczesnych domów, które zostały dopasowane do możliwości oferowanych przez dostępną przestrzeń.

Parter zdominowany jest przez połączenie pokoju dziennego z jadalnią oraz kuchnią. Nie jest to jednak połączenie idealne, ponieważ pomieszczenia nie układają się w jednej linii. Jadalnia i kuchnia przesunięte są do boku w stosunku do salonu, a do tego kuchnia jest w dużej mierze zabudowana, co na układzie pomieszczeń wymusza obrys budynku. Wyjście na taras znajduje się w pokoju dziennym. Część tarasu osłonięta jest podcieniem.

Reszta parteru uzupełniona jest przez znajdującą się przy schodach toaletę oraz schowek pod schodami. Do garażu wchodzimy z sieni. Za garażem znajduje się kotłownia.

Piętro budynku rozplanowane jest tak, by stworzyć dwie identyczne wielkością mniejsze sypialnie przeznaczone dla dzieci. Są one połączone balkonem, co jest obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem. Obie sypialnie, jak również dodatkowy pokój piętra, korzystają z jednej łazienki. Wydzielona jest w niej niewielka pralnia.

Największym pokojem piętra jest sypialnia rodziców. Dołączona jest do niej duża garderoba, z której można łatwo zrezygnować na rzecz powiększenia trzeciego pokoju. Dodatkowo przy sypialni znajduje się osoba łazienka. Do sypialni rodziców przyległa jest loggia.

Nie tylko Kasjopea

Według DMDdomy prostota konstrukcji, stosunkowo niski koszt budowy i ceniona estetyka sprawiają, że projekt budowy domu gotowego Kasjopea jest rozchwytywany. Wielkie znaczenie ma tutaj także to, że jego przekształcanie jest wyjątkowo łatwe, co pozwala architektom na bezproblemowe oferowanie jego licznych wersji. Wymóg posiadania jedynie wąskiej działki nie jest tutaj problemem, a kiedy działka jest szersza, można spokojnie powiększyć garaż do dwóch stanowisk lub powiększyć parter w celu lepszego połączenia kuchni i jadalni z salonem. Najczęściej wybierane do realizacji projekty alternatywne domu Kasjopea to jego odbicie lustrzane, wersja do zabudowy bliźniaczej oraz opcja z garażem dwustanowiskowym. Cenione są również wersję, w których powierzchnia użytkowa jest podnoszona do ponad 210 metrów kwadratowych.

Jak już było to podkreślane w tekście, Kasjopea powstaje nie tylko na wąskich działkach i to samo stwierdzenie pasuje do wielu różnych budynków, które teoretycznie też są przeznaczone specjalnie na potrzeby osób posiadających wąskie działki. Dostosowanie do układu pasującego do wąskich działek jest tutaj świadomym wyborem inwestora, który w sposób ciekawy definiuje przestrzeń wewnątrz budynku oraz nadaje ciekawego charakteru samej bryle budynku. Kasjopea jest tutaj reprezentatywnym przykładem, lecz świadomy pewnych rozwiązań stosowanych na wąskich działkach inwestor na pewno będzie w stanie zauważyć w swoim otoczeniu wiele ciekawych domów. Zbudowane są one w oparciu o standardy przeznaczone dla wąskich działek, ale nie da się w nich zidentyfikować żadnych funkcjonalnych czy estetycznych ograniczeń.

zdjęcie pochodzi od mgprojekt.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *