Przepustnice dachowe – rodzaje i zastosowanie

[REKLAMA]

Przepustnice dachowe stanowią część instalacji wentylacyjnej. Jak łatwo się domyślić, biorą one udział w dystrybucji powietrza i są wymagane przez przepisy określające warunki techniczne budynku. Jeżeli masz zamiar inwestować w instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzację i zastanawiasz się, jakie przepustnice wentylacyjne będą najlepsze, jesteś we właściwym miejscu. Sprawdzamy, jakie są rodzaje przepustnic dachowych oraz ich zastosowanie.

Do czego służą przepustnice dachowe?

W pierwszej kolejności musimy przybliżyć zasadę działania oraz zastosowanie przepustnic dachowych, o czym pokrótce wspomnieliśmy już wyżej. Tak więc przepustnica wentylacyjna jest montowana w systemach wentylacyjnych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Jej zadaniem jest regulowanie strumienia przepływu powietrza i odcinanie jego dopływu. Może się to odbywać ręcznie lub automatycznie.

Można je montować w domach, aczkolwiek zwykle znajdują miejsce w budynkach jednorodzinnych z systemem rekuperacji. Najczęściej stosuje się je w biurowcach oraz budynkach przemysłowych.

Rodzaje przepustnic wentylacyjnych

Na rynku znajdziesz bardzo różne przepustnice wentylacyjne. Poszczególne produkty różnią się między sobą materiałami wykonania, ale też technologią. Przede wszystkim wyróżniamy:

  • Przepustnice jednopłaszczyznowe – wyposażone w jedno pióro, które zwykle jest wykonane z pojedynczego arkusza blachy. Dzięki temu ma dość dużą powierzchnię przy pełnym otwarciu. Jednocześnie nie ma potrzeby przenoszenia napędu na inne pióra, co oznacza mniejsze opory przy sterowaniu. Minusem jest wymiar ograniczony do 50 cm. To modele odpowiednie dla domów jednorodzinnych, w których występują węższe i okrągłe kanały.
  • Przepustnice wielopłaszczyznowe – zestaw złożony w kilku łopat. Mimo iż napędzane jest wyłącznie jedno pióro, inne w ruch obrotowy wprawia system kół zębatych, ewentualnie układ dźwigni połączonych cięgnami. Zalecane do szerokich i prostokątnych kanałów przemysłowych o silniejszym ciągu powietrza.

Jednak przepustnica wentylacyjna może być różna nie tylko pod względem ilości łopatek. Oprócz tego przepustnice dzieli się ze względu na technologię działania. Można tutaj wyróżnić przepustnice trójnikowe, gilotynowe, a szczególnie zamykające oraz regulacyjne, tj.:

  • Przepustnice odcinające – wyposażone w specjalne uszczelnienie piór, dzięki czemu można zablokować przepływ powietrza w przewodzie wentylacyjnym.
  • Przepustnice regulacyjne – bez uszczelek, przez co przepływ powietrza jest możliwy nawet przy całkowitym zamknięciu. Dają możliwość regulacji oraz ograniczania strumienia.

Oprócz tego wyróżnia się przepustnice różne w zależności od materiału wykonania. To elementy, które mogą być wykonane z blachy nierdzewnej, blachy ocynkowanej lub aluminium. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę kształt tych elementów systemu wentylacyjnego, wyróżnia się modele okrągłe, prostokątne, kątowe oraz soczewkowe.

Gdzie kupić przepustnicę wentylacyjną?

Wiesz już, czym jest i jak działa przepustnica dachowa. Znasz też podstawowy podział tych elementów. Pamiętaj, żeby nabywać je w renomowanych punktach, gdzie możesz liczyć na wsparcie sprzedawcy lub konsultanta. Dobrym tego przykładem jest sklep online wentylatorysklep.pl. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że jest to punkt o bardzo szerokiej ofercie przepustnic wentylacyjnych dostępnych w atrakcyjnych cenach. Jednocześnie jest obsługiwany przez kompetentnych konsultantów, którzy pomagają dobrać optymalną przepustnicę do systemu wentylacji czy klimatyzacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *