Wybieramy dywan!

[REKLAMA]

Dywan to inwestycja na lata – czym kierować się przy jego wyborze?

Gdy decydujemy się na zakup dywanu chcemy, aby służył nam on przez kilka, a może nawet kilkanaście kolejnych lat. Dobry jakościowo dywan to funkcjonalny dodatek, który będzie spełniać nasze oczekiwania nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Na co warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że będziemy zadowoleni z zakupu, a nasz dywan nie okaże się designerską klapą?

W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie czy w ogóle warto kupować dywan? Wielu z nas kojarzy się on z ogromnym wzorem zakrywającym całą podłogę rodem z lat 90 ubiegłego wieku. Brzmi znajomo, prawda? Na szczęście dzisiejsze dywany nie mają już nic wspólnego z koszmarkami, które pamiętamy z dzieciństwa. Mnogość wzorów i rozmiarów daje nam nieskończone możliwości aranżacji pomieszczeń. Dywany są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale także świetnie dopełniają wnętrza!

Aby odpowiednio dobrać rozmiar dywanu musimy zastanowić się jaką funkcję ma on spełniać. Jeżeli marzy nam się miejsce w którym będą mogły bawić się nasze dzieci to wybierzmy większy model. Jeżeli natomiast chcemy podkreślić lub wyodrębnić jakąś strefę w pomieszczeniu o wielu funkcjach to idealnie sprawdzi się dywan o mniejszych wymiarach.

Nie zasłaniajmy dywanem całej podłogi. Wybierzmy taki, który dopełni pomieszczenie i nada mu unikatowy charakter. Jeżeli więc nie planujemy wystrojowej rewolucji, a dywan będzie jedyną zmianą w aranżacji pokoju to wybierając kolor kierujmy się obecnym wyglądem pomieszczenia. Przyjrzyjmy się kolorowi podłogi, ścian, mebli i dodatków i na tej podstawie zdecydujmy jaki kolor najlepiej wpasuje się we wnętrze. Jeżeli jednak masz ochotę zaszaleć i całkowicie zmienić wystrój pomieszczenia to pamiętaj, aby kolor na dywanie znalazł swoje odbicie także w dodatkach – ta zasada ma znaczenie w przypadku dywanów o mocnych wzorach i wyrazistych kolorach. Tylko w ten sposób uda ci się wprowadzić harmonię i uzasadnić obecność dużego, intensywnego akcentu na podłodze.

Choć jeszcze nie tak dawno temu królowały beże i brązy, dzisiejsza oferta dywanów daje dużo więcej możliwości kusząc ogromnym wyborem stylistyki. Jeżeli nie wiesz jaki kolor najlepiej sprawdzi się w twoim pokoju wybierz go na zasadzie podobieństw (pozostając w gamie kolorystycznej akcentów, które już funkcjonują w pomieszczeniu) lub na zasadzie kontrastów – tu szczególnie modne jest połączenie bieli i czerni. Pamiętaj również o zachowaniu spójności wnętrza – nowoczesne dywany świetnie dopełnią industrialny wystrój, natomiast klasyczne pomieszczenia polubią się z dywanami orientalnymi.

Zwróć również uwagę na jakość dywanu oraz materiał z którego został wykonany. Zdecyduj czy bardziej zależy ci na długim, nieco awangardowym włosiu czy na łatwości utrzymania dodatku w czystości. Istotna jest również gęstość runa – im wyższa tym wyższa jakość wykonania dywanu. W przypadku dywanów o krótkim włosiu absolutnym minimum jest 150 tyś punktów na m2, natomiast w przypadku dywanów o długim, gęstym włosiu gęstość nie powinna schodzić poniżej 50 tyś punktów.

Odpowiednio dobrany dywan nie tylko nacieszy twoje oko, ale także da ci wiele satysfakcji z odmienionego wnętrza i będzie służył ci przez wiele lat. Zastosuj go do podkreślenia charakteru pomieszczenia lub użyj go jako ozdobę dopełniającą wystrój. Dywany przeżywają obecnie drugą młodość, a ich ogromny wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Okazyjne ceny dywanów na Shopconnector.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *