Konkursy kuratoryjne i olimpiady szkolne – czy warto?

Proces naboru uczniów do szkół średnich nie pozostawia złudzeń – tegoroczne wyniki rekrutacji do liceów stawiają poprzeczkę jeszcze wyżej – nawet świetne oceny na świadectwie i egzaminach końcowych mogą w praktyce okazać się niewystarczające. Receptą jest udział w konkursach kuratoryjnych i olimpiadach przedmiotowych.

W ubiegłym roku w samym tylko województwie mazowieckim, w czternastu konkursach przedmiotowych organizowanych przez jednostki podległe Kuratorium Oświaty w Warszawie wzięło łącznie udział ponad 40 000 uczniów. Do drugiego etapu tych konkursów przeszło już tylko około 2 800 uczniów, a więc mniej niż co dziesiąty startujący. Ponad 500 osób może się szczycić tytułem laureata, otrzymując maksymalna ocenę na świadectwie, a ponad 260 osób tytułem finalisty mających pewność, że dostaną się do swojego wymarzonego liceum czy technikum pierwszego wyboru.

Wśród tematów konkursów kuratoryjnych największym zainteresowaniem cieszą się matematyka (prawie 9 tyś startujących) oraz j. angielski (ponad 11 tyś startujących) i j. polski (5 tyś startujących), a także historia i biologia (po około 3 tyś startujących). Co ciekawe i równocześnie zastanawiające, na informatykę, która postrzegana jest jako bardzo atrakcyjna i przyszłościowa dziedzina, zdecydowało się zaledwie 400 uczniów.

Wielu rodziców uczniów starszych klas szkół podstawowych zastanawia się jak zachęcić swoje dzieci do systematyczności i większego zaangażowania w naukę. Mają nadzieję, że dzięki temu trafią do wymarzonej szkoły średniej, a potem na ciekawe studia. Chcąc zwiększyć szanse na dostanie się do wybranego liceum czy technikum warto zainteresować się wzięciem udziału w konkursach lub olimpiadach organizowanych corocznie przez wojewódzkie kuratoria oświaty.

Jak odnaleźć się w gąszczu informacji i skutecznie przygotować do tego wyzwania można przeczytać w przewodniku opracowanym przez platformę edukacyjną Edusofa. Przewodnik jest bezpłatnie do ściągnięcia na stronie: https://edusofa.com/konkursy-i-olimpiady-poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *