Agroturystyka i zwierzęta
Jeśli idzie o zwierzęta, to jeszcze całkiem niedawno gospodarstwo agroturystyczne kojarzyło się większości typowym rolnictwem i hodowlanymi stadami. Jednak już w ubiegłym wieku, konkurencja dużych gospodarstw wymusiła na wielu rolnikach (również na zachodzie Europy) ukierunkowanie się na wielozawodowość, czyli na szukanie nowych źródeł generowania dochodów.
Niekoniecznie sięgano po zajęcia typowe dla ośrodków miejskich. Przeciwnie pojawiło się wiele pomysłów nadal nawiązujących do rustykalności. Okazało się, że niebywałe wzięcie u konkretnej grupy turystów mogą mieć – wiejskie rzemiosło oraz wiejskie kulinaria. Na dodatek, co jest bardzo widoczne w ostatnich latach, niemała grupa rolników świetnie się odnalazła w roli animatorów wiejskiej kultury. Dodatkowo w inny niż hodowlany sposób zaczęto wykorzystywać zwierzęta.
Zwierzęta hodowlane w innej roli
Może nie tak do końca, ponieważ w niektórych krajach nadal swoich zwolenników mają gospodarstwa agroturystyczne gdzie można wspólnie z właścicielami uczestniczyć w codziennym obrządku, na przykład w wypasie owiec lub dojeniu krów.
Jednak zwierzęta hodowlane, choćby kozy i owce mogą też pełnić funkcje terapeutyczne poprzez obcowanie z nimi osób mających problemy emocjonalne. Toteż ze strony niektórych właścicieli pojawiły się oferty terapeutyczne. Dzieci na ogół chętnie obcują z królikami.
Oczywiście, by terapia przynosiła efekty zwierzęta takie powinny przebywać raczej na wybiegach a nie w klatkach.
Inne zwierzęta w gospodarstwie agroturystycznym
Konia nie jest łatwo zakwalifikować do zwierząt hodowlanych, tym bardziej że to zwierzę bywa dosyć uniwersalne. Nie kojarzy nam się już za bardzo z wozem, na przykład drabiniastym. Chyba bardziej z jeździectwem. I w naszym kraju spotyka się coraz więcej gospodarstw posiadających konie „pod siodło”. Przykładem może być agroturystyka w mazowieckiem.
Mimo to dużą popularnością cieszą się konie mniejsze. Również bardzo popularne są koniki polskie biegające w stadach na dużych areałach. Raczej bardzo rzadko wykorzystywane są jako pociągowe, choć mogłyby się nadawać do ciągnięcia dorożki. Dzieci z przyjemnością obcują z maleńkimi konikami szetlandzkimi.
Pojęciem coraz szerzej znanym jest dogoterapia i ofert terapeutycznych związanych z psami również jest coraz więcej. Właściciele wybierają do tego celu psy łagodne i sprawdzone.
Parki zwierząt
Niektórzy nazywają je bezkrwawym safari. Są to miejsca, w których na dużych, ogrodzonych powierzchniach przebywają stada różnych zwierząt, na przykład jeleniowatych. Przykładami mogą być – Kadzidłowo i podgołdapskie Zatyki. Można tam również spotkać zebry, wielbłądy dwugarbne, jaki, strusie i inne egzotyczne ptactwo.
Zatem jeśli idzie o agroturystykę to przed zwierzętami rysuje się coraz lepsza przyszłość.
Dodaj komentarz