Dobry ekogroszek, czyli jaki?

[REKLAMA]

Cena drewna, węgla, a więc też ekogroszku poszła mocno w górę. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na jakość takiego opału. Bezsprzecznie wielu z nas przy zakupie ekogroszku kieruje się wyłącznie ceną. Jak najbardziej cena ekogroszku jest ważna, ale nie warto zwracać uwagi tylko na koszt zakupu, ponieważ w dłuższym okresie będą to tylko pozorne oszczędności. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać dobry ekogroszek. Co więcej, podamy przykład firmy, gdzie można kupić opał tego rodzaju, który ma dobry stosunek ceny do jakości.

Czy ekogroszek jest ekologiczny?

Zacznijmy od tego, że coraz częściej zwraca się dziś uwagę na emisję szkodliwych związków do atmosfery. Dotyczy to pojazdów, ale i ogrzewania budynków, również tych prywatnych. Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli zwrócimy uwagę na statystyki. Okazuje się, że ogrzewanie domowe jest odpowiedzialne za ponad 40% emisji pyłu PM10.

W związku z tym cieszy fakt, że coraz częściej przy wyborze źródła ogrzewania bierze się już pod uwagę nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też wpływ na ekologię. Na pewno nie bez znaczenia jest też to, że nowoczesne źródła ogrzewania są komfortowe w obsłudze. Jeżeli jesteśmy przy tradycyjnych paliwach, od zwykłego węgla dobry ekogroszek jest zdecydowanie czystszy i emituje mniej szkodliwych związków do środowiska. Wydaje się, że obecnie jest to dobry wybór, jeżeli szukamy optymalnego rozwiązania między efektywnym i ekologicznym ogrzewaniem.

Dobry ekogroszek – najważniejsze parametry

Jest kilka parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj paliwa do pieców. Jeżeli ma to być naprawdę dobry ekogroszek, kluczowe są m.in.:

  • kolor – ciemnoszary;
  • rozmiar – bryłki w rozmiarze od 5 do 25 mm (przy większych bryłkach piec pracuje głośniej, przy mniejszych – jest mniej efektywny i wpływa na większą emisję pyłów do atmosfery);
  • kaloryczność (wartość opałowa) – im większa, tym lepiej, ponieważ spalanie ekogroszku jest bardziej efektywne;
  • wilgotność – parametr powiązany z wartością opałową, ponieważ im większa zawartość wody, tym mniejsza kaloryczność (poziom wilgotności nie powinien przekraczać 10%);
  • zawartość siarki – najlepiej do 0,6% (jeżeli jest wyższa, siarka ma niekorzystny wpływ na kocioł i przyczynia się do erozji pieca);
  • zawartość popiołu – im jest go mniej, tym lepiej, aczkolwiek popiół z ekogroszku można ponownie wykorzystać (np. po zmieszaniu ze żwirem do wyrównywania nawierzchni drogi dojazdowej).

Ekogroszek z dostawą od „Grzeje mnie to”

Najbezpieczniej wybrać ekogroszek workowany. Cena ekogroszku w workach jest wyższa, natomiast tak dostępny opał jest bardziej wygodny w użyciu. Na produkcie znajdują się także parametry tego rodzaju paliwa. Dlatego o wiele łatwiej wybrać dobry ekogroszek, który ma niską zawartość siarki i wilgotności, ale jest opałem o wysokiej kaloryczności.

Dobrego opału najlepiej szukać przez Internet. W sieci bez problemu można znaleźć dobry ekogroszek z dostawą w naprawdę atrakcyjnej cenie, przynajmniej jeżeli wziąć pod uwagę stosunek ceny do jakości. Dobrym przykładem jest „Ekogroszek Grzeje mnie to„. Producent oferuje dwa rodzaje ekogroszku – J30 (m.in. wysoka kaloryczność, minimalna zawartość popiołu i siarki) oraz J-26 (m.in. dobra wartość opałowa, jasno świecący płomień, niska zawartość siarki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *