Jak pożyczają Polacy?

[REKLAMA]

Najnowsze badania wskazują, że chętniej kredyty gotówkowe zaciągają osoby o stabilnej sytuacji finansowej. Jednocześnie nawet 90% potencjalnych kredytobiorców przy zaciąganiu kredytu patrzy jedynie na wysokość miesięcznych rat i okres trwania umowy z bankiem. Co ciekawe, zobowiązania finansowe zaciągamy coraz częściej i na coraz większe kwoty.

Kredyty Polaków

Narodowy Bank Polski informuje, że łączna wartość zaciągniętych przez Polaków kredytów przekroczyła już 660 miliardów złotych. Na przestrzeni ostatnich 20 lat kwota ta wzrosła prawie 20 razy. Ciekawostką jest fakt, że tylko w ostatnim roku Polacy zaciągnęli kredyty na wartość 82 miliardów złotych.

Najchętniej zaciągane są kredyty gotówkowe na dowolny cel oraz kredyty celowe. Coraz chętniej brane są także kredyty hipoteczne. Powszechne są też karty kredytowe z ustalonym limitem.

Co nas interesuje?

Niestety nadal rzadko zwracamy uwagę na RRSO, czyli całkowity koszt kredytu. Najczęściej interesuje nas tylko wysokość rat i okres trwania umowy. Co więcej, nie porównujemy ofert różnych banków, co jest dużym błędem. Zwykle zwracamy się do instytucji, w której posiadamy już jakiś produkt, na przykład konto osobiste czy konto oszczędnościowe. Warto jednak zerkać na rankingi kredytowe. To one dają obraz najbardziej korzystnych propozycji i najtańszych kredytów.

Znaczenie ma dla nas renoma banku, jej wartość na rynku finansowym i czas funkcjonowania w Polsce. Patrzymy na to, czy będzie nas stać na spłatę kredytu, ale nie bierzemy zupełnie pod uwagę dodatkowych kosztów. Istotne jest przecież to, czy bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu. Ważny jest też komfort obsługi klienta i dodatkowe bonusy, w tym możliwość wcześniejszej spłaty.

Impuls decyzyjny

Kredyty gotówkowe zaciągamy bardzo często impulsywnie – oglądając reklamę w telewizji, czytając ulotkę, widząc chwytliwy szyld na drzwiach oddziału banku. Nie zawsze decyzja o zaciąganym kredycie jest podyktowana rzeczywistą potrzebą.

Ci, którzy posiadają internetowe konto osobiste albo konto oszczędnościowe online, mogą też trafiać na specjalne oferty dedykowane stałym klientom. Taki kredyt można wtedy zaciągnąć na preferencyjnych warunkach, a wszystko przebiega szybko, bez wychodzenia z domu.

Na co pożyczają Polacy?

Zakup samochodu, remont mieszkania, wymarzone wakacje, bieżące wydatki czy spłata zaciągniętych wcześniej zobowiązań to najczęściej określane cele zaciąganych zobowiązań kredytowych. Okazuje się, że dużo korzystniej jest zaciągać kredyty celowe, ale te na dowolny cel pozwalają dysponować środkami bez ograniczeń. Bank nie kontroluje wydatkowania przekazanych kredytobiorcy pieniędzy.

Polak – wiarygodny płatnik czy nieuczciwy dłużnik?

Okazuje się, że banki chętnie pożyczają pieniądze Polakom. Wszystko dlatego, że długi nadal są dla nas powodem wielkiego wstydu. Właśnie dlatego spłacamy zobowiązania kredytowe regularnie, nie dopuszczamy, by należności stały się przeterminowane. Boimy się kontaktów z windykatorem czy komornikiem. Nasze kredyty zaciągane są z pełną świadomością konieczności ich spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *