Już dzisiaj zacznij kolekcjonować monety

[REKLAMA]

Kolekcjonowanie monet to nie tylko ciekawe hobby, które może zajmować nam nasz czas wolny. To życiowa pasja, która jednocześnie może okazać się bardzo atrakcyjną inwestycją.

Aby inwestować i brać udział w takich akcjach jak aukcje monet, najpierw trzeba posiadać monety, a przede wszystkim trzeba się na nich znać, aby wiedzieć, jaką posiadają wartość, co okazuje się nie być wcale takie proste i oczywiste.

Jakie monety można kolekcjonować?

Tak naprawdę można kolekcjonować wszystkie, ale można też ograniczyć się do danego nominału, kraju lub okresu, w jakim dana moneta była w obiegu. Oczywiście, należy także pamiętać o tym, że kolekcjonując monety, które obecnie nie znajdują się w obiegu, możemy liczyć jedynie na ich wartość typowo kolekcjonerską, bo nigdzie nie uda się nam za nie nic kupić. To nie oznacza jednak, że ich wartość jest mała – wręcz przeciwnie, może być bardzo duża.

Zakup monet nie jest specjalnie trudny, trzeba jednak wziąć także pod uwagę, że niektóre monety zyskują na wartości z czasem. To, co jednak bezsprzecznie powinno być dla nas najważniejsze na początku to miejsce, w którym kupujemy monety i to z kilku względów:

  • Ze względu na ich cenę – warto kupować na tych rynkach, gdzie faktycznie numizmatyka się świetnie rozwija i można znaleźć tam prawdziwe perełki kolekcjonerskie. Za jeden z najdroższych rynków uważany jest obecnie ten w Stanach Zjednoczonych, ale na początku równie dobrze możemy szukać w Polsce, a także w takich krajach europejskich jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy.
  • Ze względu na miejsce, gdzie je kupujemy – zarówno w przypadku numizmatyki jak i monet typowo inwestycyjnych, bardzo ważne jest od kogo nabywamy daną monetę. Oczywiście, jedynie oryginalne monety mają wartość, a bez odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy nie będziemy umieli jednoznacznie stwierdzić, czy dana moneta faktycznie jest oryginalna. Dlatego podstawą jest kupowanie ich ze sprawdzonego źródła, takiego jak chociażby Polski Kantor Numizmatyczny czy wszystkie serie monet emitowane przez Narodowy Bank Polski. Monety warto także kupować na aukcjach.

Na czym polegają aukcje numizmatyki?

Przede wszystkim dzięki aukcjom można nabywać różnego rodzaju numizmaty bez wychodzenia z domu. W sieci znajdziemy co najmniej kilka portali, które umożliwiają wystawianie i licytowanie monet. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cena, po jakiej wystawiana jest moneta jest określana przez osobę, która ją wystawia, dobrze więc porównywać statystyki cen z różnych portali aukcyjnych. Określenie ceny danej monety może być oczywiście bardzo trudne w przypadku monet rzadko spotykanych, które na aukcjach goszczą nieczęsto. Koniecznie trzeba też zwracać uwagę na stan zachowania monety, który można określić na ośmiostopniowej skali. Oczywiście to, w jakim stanie jest moneta także wpływa na cenę, chociaż trzeba pamiętać o wyjątkach, jak na przykład monety II RP, które pokrywane były patyną nie wpływającą na ocenę stanu zachowania monety, ale mocno wpływające na jej cenę.
Niezwykle emocjonujące są także licytacje monet na żywo, w których także możemy wziąć udział rejestrując się na danym portalu aukcyjnym.

Zakup monet może być bardzo interesującą inwestycją. Warto spróbować i z każdym dniem pogłębiać swoją wiedzę na temat numizmatów, ich klasyfikacji oraz cen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *