Outsourcing kadrowo-płacowy i nie tylko, sprawdź, co warto zlecić „na zewnątrz”

Dziś trudno zliczyć wszystkie obowiązki pracodawcy. Nie ma się co dziwić, że osoby odpowiedzialne za firmę często przytłoczone są odpowiedzialnością, ryzykiem i zwykłą obawą przed konsekwencjami, jakie mogą ponieść, gdy nie dopilnują wszystkiego. Choć pojawił się outsourcing, to przedsiębiorcy często nadal podchodzą do niego nieufnie, bo być może nie uświadamiają sobie rzeczywistych korzyści, które niesie ze sobą to działanie. Na początek warto wypróbować outsourcing kadrowo-płacowy, a szybko można się przekonać do tej formy współpracy, a potem wykorzystać ją w innych dziedzinach.

Nieustannie zmieniające się przepisy sprawiają wiele kłopotów właścicielom firm. Aby być z nimi na bieżąco trzeba zatrudniać już „armię” pracowników, którzy będą pilnie śledzić to, co zmienia się w prawie, będą się szkolić w tym zakresie, a i tak nie daje to gwarancji, że nic istotnego im nie umknie. Koszty zatrudnienia dodatkowych osób, koszty szkoleń i jednak ciągłe ryzyko zdecydowanie powinny powodować zainteresowanie outsourcingiem.

Outsourcing – co to jest?

Outsourcing  to powierzenie zewnętrze nu podmiotowi działania w określonym zakresie. Jeśli dotyczy on kadr i płac, to łatwo można sobie wyobrazić, jak wielki ciężar znika z barków przedsiębiorcy. To firma zewnętrzna bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie rozliczenia w zakresie ubezpieczeń pracowników w ZUS, za obliczanie ich wynagrodzeń, podatków i za kontakty z Urzędem Skarbowym w tym zakresie.

Firmy zajmujące się outsourcingiem kadrowo-płacowym specjalizują się w znajomości przepisów z tego zakresu, świadczą usługi doradztwa w sprawach pracowniczych. Przecież każdy przedsiębiorca wie, jak wiele bieżących problemów generują osoby zatrudnione, od tych prozaicznych, związanych z przeszeregowaniami, urlopami, czy nawet zwolnieniami, aż po skomplikowane sytuacje, w których potrzebna jest pomoc prawników. To wszystko może wykonywać firma zewnętrzna, a pracodawca czerpie korzyści z uwagi na zmniejszenie kosztów działania firmy oraz przeniesienie odpowiedzialności na podmiot zewnętrzny.

Inne korzyści korzystania z outsourcingu kadrowo-płacowego

Ogromne znaczenie ma poufność danych i dyskrecja. Sporo informacji o pracownikach, o ich wynagrodzeniach wymagają zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa danych. To bez problemu zapewni firma zewnętrzna.

Firmy outsourcingowe działają zwykle znacznie efektywniej niż własne działy kadr. Wynika to z dużo lepszej automatyzacji procesów. Chociażby przygotowanie i dystrybucja wynagrodzeń jest bardzo prosta. System rozliczania zwolnień chorobowych, urlopów wypoczynkowych czy macierzyńskich nie nastręcza żadnych problemów. Do tego wszystkiego firma zlecająca tego typu outsourcing otrzymuje cykliczne raporty, na podstawie których znacznie łatwiej kontrolować to, co dzieje się w zespole pracowników.

Zdecydowanie też trzeba podkreślić spokój, który pracodawca uzyskuje. Wówczas zarząd zamiast zajmować się sprawami kadrowo-płacowymi, może poświęcić swój czas na statutowe działania firmy. Może zadbać o jej rozwój, rozwiązywać bieżące problemy lub przygotowywać nowe oferty, a wszystko to przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Warto skontaktować się z dowolną firmą świadczącą tego typu usługi, jak chociażby www.people.com.pl, po to, aby dowiedzieć się, jak odbywa się współpraca w ramach outsourcingu. Taka rozmowa jest w stanie przekonać przedsiębiorców do tego typu współpracy. Zauważa się też, że ci właściciele firm, którzy zaczynają korzystać z outsourcingu w jednym temacie, szybko zaczynają zlecać na zewnątrz inne prace, takie jak chociażby rachunkowość, marketing, czy też wynajmują serwis sprzątający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *