Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?
Każdego roku kupowanych jest około 150 000 mieszkań. Remonty tych z rynku wtórnego dotyczyły blisko 75% przypadków. Pozostałych 25% to wykończenia nieruchomości z rynku pierwotnego. Okazuje się, że remonty mieszkań to jeden z głównych celów, dla jakich zaciąga się kredyt gotówkowy.
Remonty mieszkań Polaków
Z reguły wykańczamy od zera nieruchomości tylko raz. Później, raz na średnio 5 lat wykonujemy we wnętrzach jedynie prace, które mają je odświeżać. Jeśli już decydujemy się na remont, dotyczy on większych powierzchni, powyżej 40 metrów kwadratowych.
28% prac remontowych dotyczy pomieszczeń mieszkalnych, 25% to prace odświeżające łazienkę, kuchnię oraz przedpokój. Na remonty wydajemy średnio od 28 000 złotych do 48 000 złotych.
Pieniądze na remont
Oszczędności posiada tylko połowa Polaków. Najczęściej nie są one większe niż dwu krotność miesięcznego wynagrodzenia. To zbyt mało, żeby móc zrealizować remont mieszkania czy choćby kilku pomieszczeń. Okazuje się, że odnowienie samej łazienki to wydatek rzędu 5 000 złotych – 15 000 złotych.
Najczęściej zaciągamy na ten cel kredyty gotówkowe. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że remont nieruchomości jest powszechnie wpisywanym we wniosku celem starania się o finansowe wsparcie. Do wyboru mamy kredyt na dowolny cel oraz kredyt celowy.
Kredyt na dowolny cel
Kredyt gotówkowy na dowolny cel to popularna oferta banków, z jakiej korzystają Polacy. W przypadku tego produktu bank sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, ale nie weryfikuje celu, na jaki środki mają zostać wydane. Kredytobiorca może przeznaczyć je na cokolwiek.
Kredyty gotówkowe na dowolny cel można zaciągać w oddziałach banku, ale coraz częściej również drogą online. Ułatwiony proces brania takich zobowiązań mają ci, którzy posiadają internetowe konta bankowe.
Kredyt celowy
Uznaje się, że kredyt celowy może być przyznawany na dużo bardziej preferencyjnych warunkach niż ten na dowolny cel. Wszystko dlatego, że kredytobiorca musi wskazać cel pobierania środków. Musi również wykazać, że pieniądze otrzymane z banku rzeczywiście zostały spożytkowane we właściwy sposób.
Dzięki temu cel staje się zabezpieczeniem dla banku. Zdolność kredytowa kredytobiorcy wzrasta, a całe zobowiązanie nie jest obarczone dużym ryzykiem niewypłacalności. Kredyt celowy bardzo często udzielany jest poprzez uproszczoną procedurę. To znaczy, że na decyzję kredytową klient czeka krócej i szybciej otrzymuje niezbędne środki.
Inne źródła finansowania remontów
Polacy najczęściej wybierają kredyty gotówkowe. Jeśli bank odmówi udzielenia takiego zobowiązania, dopiero wtedy szukają innych źródeł finansowego wsparcia. Pożyczają od rodziny albo zamożnych znajomych.
Wydawać by się mogło, że ostatnią deską ratunku mogą być również pożyczki pozabankowe. Wszyscy ci, którym marzy się remont mieszkania, powinni jednak dobrze zastanowić się nad takim krokiem. Wysokie oprocentowanie i opłaty dla placówek, które takie pożyczki udzielają, mogą skutecznie popsuć radość z odnowionych czterech katów.
Dodaj komentarz