W jaki sposób odnowić starą monetę?

Doświadczeni numizmatycy, którzy nabywają swoje monety różnymi drogami, z pewnością często zastanawiają się, jak sprawić, aby stara moneta lepiej się zaprezentowała. Dotyczy to monet nowo zdobytych, jak i tych, które już od jakiegoś czasu posiadamy w zbiorach. W związku z tym, warto poznać kilka sposobów, na to, jak sprawić, by moneta prezentowała się wzorcowo. Będzie to miało znaczenie ze względu na ogólną estetykę, jak i wtedy, gdy mamy zamiar za jakiś czas sprzedać monety.

Efektywne czyszczenie monet

Monety, które posiadamy w swoich zbiorach warto raz na jakiś czas wyczyścić. Sprawdzają się tu zarówno „babcine sposoby”, jak i te, które polecane są przez wprawionych numizmatyków. Przede wszystkim zaś, doświadczeni kolekcjonerzy podkreślają, że jeśli nie ma szczególnej potrzeby to monety lepiej nie czyścić. Lepiej bowiem mieć monetę brudną, aniżeli uszkodzoną. Jeśli już zaś monetę rzeczywiście musimy wyczyścić to warto najpierw usuwanie brudu lub tłuszczu poćwiczyć na monetach nie posiadających żadnej wartości. Do czyszczenia monet warto używać samej wody, bądź lekko wzbogaconej o środki do czyszczenia, na przykład te dla dzieci co do jakich wiadomo, że są najbardziej delikatne. Nie zaleca się też polerować monet. Jeśli ktoś jest numizmatykiem dobrze znającym się na swoim fachu to będzie doskonale orientować się w tym, jak czyścić monety
i czy w ogóle to robić.

Sposoby przechowywania monet

To, czy monety będzie trzeba czyścić uzależnione jest od faktu, jak je przechowujemy. Kiedy nabywamy konkretne okazy na skarbnicanarodowa.pl to zazwyczaj możemy liczyć tam na podpowiedź co do tego, jak monetę przechowywać. Najlepiej zaś trzymać je w specjalnych klaserach, kapsułach, czy koszulkach. Jeśli zdecydujemy się na takie metody przechowywania to zyskamy pewność, że poszczególne okazy są bardzo dobrze przechowywane. Im zaś jakaś moneta jest starsza tym bardziej trzeba o nią dbać, aczkolwiek niekoniecznie musi przejawiać się to w tym, że trzeba ją czyścić. Wręcz przeciwnie, czasem należy tego unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *