5 najważniejszych osób w historii USA

[REKLAMA]

Wprawdzie wielu z nas nie traktuje dziś Stanów Zjednoczonych jako miejsca, gdzie możemy dorobić się fortuny, jak było to jeszcze kilkanaście lat temu, ale i tak historia tego kraju interesuje wielu Polaków. W tym wpisie postanowiliśmy opisać krótko pięć ważnych osobistości w historii USA. Oczywiście jest to tylko nasz obiektywny ranking. Rozumiemy, że możecie mieć inne typy.

Benjamin Franklin

Jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. W 1787 Franklin wziął aktywny udział w Konwencji Konstytucyjnej, choć większość z jego postulatów została odrzucona. Między innymi był też ambasadorem Stanów Zjednoczonych we Francji. Z kolei już pod koniec życia zaangażował się w kampanię na rzecz zniesienia niewolnictwa.

Warto też wspomnieć o wynalazkach, za którymi stał Franklin. Jest on uważany za wynalazcę piorunochronu. Odkrył też Golfsztrom. Franklin chciał także wprowadzenia czasu letniego, choć nie doczekał się go za życia.

George Washington

Washington to pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, który jest uważany za ojca narodu amerykańskiego. Był nie tylko politykiem, ale również wojskowym, między innymi generałem i wodzem naczelnym Armii Kontynentalnej w latach 1775–1784.

Jednym z największych osiągnięć Washingtona było wzmocnienie władzy federalnej Stanów Zjednoczonych przez włączenie Karty praw do konstytucji w 1791 roku. Zabezpieczył on USA przed kolejnymi konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a przy tym ustabilizował gospodarkę i rozwinął handel.

Właśnie Washington wmurował kamień węgielny pod budowę Kapitolu. Miało to miejsce we wrześniu 1793 roku.

Theodore Roosevelt

Dwudziesty szósty prezydent Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim warto zauważyć jego wkład w negocjacje pokojowe między Rosją a Japonią na początku XX wieku, choć sam popierał Japończyków. Za swoje działania w rozładowaniu napięcia między obydwoma krajami, w 1906 roku Roosevelt został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln to polityk i szesnasty prezydent USA. Więcej niż o prezydenturze Lincolna mówi się o zamachu na Lincolna. Miało to miejsce 14 kwietnia 1865 roku. Zamachu dokonał 26-letni aktor John Wilkes Booth, który gorąco popierał niewolnictwo.

Po morderstwie Lincolna zeskoczył on na scenę teatru, w którym ten przebywał i wypowiedział słynne słowa „sic semper tyrannis” (łac. „tak to się zawsze dzieje tyranom”). Prezydent Lincoln zmarł kilka godzin później (15.04.1865 r.).

Martin Luther King

Były pastor baptystów, który jest uważany za najważniejszą osobę w całym ruchu dążenia do praw obywatelskich przez Afroamerykanów. Martin Luther King dążył do równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji na tle rasowym.

W związku ze swoją działalnością King kilkukrotnie był celem zamachów. Został też aresztowany. Podczas siedzenia w więzieniu napisał słynny „List z więzienia w Birmingham”, a więc obronę, która dotyczyła obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Swego dopiął w 1964 roku. W sierpniu tego roku zorganizował marsz na Waszyngton, w którym udział wzięło ponad 200 tysięcy uczestników. Zginął podczas zamachu 4 kwietnia 1968 roku.

To nasze typy na ważne osobistości w USA. Jesteśmy ciekawi, których Amerykanów zabrakło w tym zestawieniu. Na Wasze propozycje czekamy w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *