Serwer wydruku a wygodne korzystanie z drukarki

Obecnie większość drukarek posiada Wi-Fi oraz takie moduły łączności, które pozwalają użytkownikom na bezprzewodowe drukowanie poszczególnych materiałów np. za pośrednictwem smartfona. Niemniej posiadając stary model, wcale nie trzeba wymieniać jej na nowy, aby mieć możliwość bezprzewodowego drukowania. W takiej sytuacji warto skorzystać z serwera wydruku.

Co to jest serwer wydruku?

Serwer wydruku – printserwer to pojęcie obejmujące poszczególne rozwiązania programowe oraz sprzętowe. Obecnie każdy system operacyjny potrafi obsługiwać tzw. spooler, czyli podsystem drukowania, którym jest właśnie serwerem drukowania. Można go także kupić jako osobny sprzęt wyposażony w:

  • bezprzewodowy moduł w standardach IEEE 802.11b/g/n
  • klasyczne złącze RJ45 10/100 Mb/s LAN

Istotnym elementem serwerów wydruku jest port USB 2.0, do którego to można podłączyć bez problemu wiele nowoczesnych drukarek. Printserwer jest urządzeniem o niewielkich wymiarach, znacznie mniejszych niż klasyczny router.

Serwer wydruku a jego istotne zalety

Serwery wydruku to urządzenia o wielu zaletach. Korzystanie z nich w dużej mierze ułatwia życie oraz obniża koszty związane z użytkowaniem drukarki. Pozwalają one na podłączenie tego sprzętu bezpośrednio do sieci. Dzięki temu jedna drukarka może być dostępna dla wielu użytkowników sieci. Serwerem wydruku może być zarówno:

  • komputer – serwer
  • komputer – stacja robocza z podłączoną oraz udostępnioną drukarką
  • specjalne urządzenie

Do istotnych zalet ostatniego rozwiązania można zaliczyć:

  • niezawodność – serwer to bowiem proste w budowie urządzenie, które bardzo rzadko ulega awarii
  • dostępność drukarki przez całą dobę
  • wygodę – bezprzewodowe print-serwery są często wbudowane w drukarki, zatem są bardzo praktyczne podczas użytkowania

Zastosowanie serwera wydruku w domu czy w firmie to bardzo dobry pomysł. Korzystając z jego możliwości drukarkę można ustawić w dowolnym miejscu w swoim mieszkaniu Można ją bowiem podłączyć przez USB do printserwera i wówczas to nie musi ona znajdować się ww pobliżu komputera. Niemniej, aby móc bezproblemowo drukować w każdej chwili poszczególne materiały trzeba zadbać o to, aby drukarka znajdowała się w zasięgu bezprzewodowej sieci printserwera.

Korzyści płynące ze stosowania serwerów wydruku sprawiły, że z roku na rok są one coraz bardziej popularne oraz doceniane przez te osoby, które cenią sobie wygodne oraz praktyczne rozwiązania. Są one stosunkowo tanie, zatem ich zakup nie nadwyręża zbytnio domowego budżetu.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie drukarki współdziałają z serwerami wydruku. Mowa tu o urządzeniach zwanych Host-Based, czyli bazujących na hoście. Chcąc korzystać z możliwości jakie dają printserwery trzeba wyposażyć się w drukarkę opartą o PCL lub PS – PostScript.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *