Kiedy warto sięgnąć po elektrolity?

Elektrolity są bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Zaburzenia elektrolitowe należą do najbardziej poważnych stanów zagrożenia życia, które doprowadzać mogą do nieprawidłowości w pracy serca, mózgu oraz mięśni. W jakich sytuacjach powinniśmy uzupełniać elektrolity?

Do podstawowych elektrolitów w organizmie człowieka należy zaliczyć między innymi wapń, sód, potas, chlor – są to elementarne składniki płynów tkankowych, które odpowiadają za powstawanie potencjału elektrycznego w obrębie błony komórkowej. Powstawanie prądu jonowego doprowadza do przesyłania impulsów nerwowych, pracy mięśni, kontroli rytmu serca i siły skurczu mięśnia sercowego. Potencjał elektryczny generowany przez ruch jonów wpływa także na pracę układu wydzielniczego – między innymi trzustki, przysadki czy kory nadnerczy.

Kiedy tracimy elektrolity?

Elektrolity możemy tracić w naprawdę wielu sytuacjach – szczególnym przykładem takowych mogą być np. wymioty, biegunka lub też nadmierny wysiłek fizyczny. Szczególnym zagrożeniem w kontekście utraty elektrolitów okazać się mogą stany chorobowe, takie jak biegunki zakaźne lub uporczywe wymioty. Szczególnym zagrożeniem są te stany u osób z zaburzeniami osi hormonalnych np. w chorobie Addisona albo w przypadku niewydolności nerek. W tych sytuacjach warto jest umiejętnie kontrolować gospodarkę elektrolitową i ją uzupełniać.

Jak można uzupełniać elektrolity?

Elektrolity uzupełniamy de facto poprzez spożywanie różnorodnych pokarmów – między innymi warzyw, owoców, nabiału, czy też produktów zbożowych. W stanach chorobowych nie jesteśmy w stanie jednak efektywnie w ten sposób uzupełniać niedoborów – szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę np. zatrucia pokarmowe i ciągle utrzymujące się wymioty z towarzyszącym jadłowstrętem. W tej sytuacji warto jest sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Na rynku dostępne są:

• preparaty elektrolitowe do rozpuszczania,
• kroplówki: roztwór Ringera, NaCl, PWE.
• napoje elektrolitowe.

O ile kroplówki możemy otrzymać jedynie drogą wizyty lekarskiej, o tyle zwykłe elektrolity do rozpuszczania można zakupić niskim kosztem w aptece. W stanach zagrożenia utratą elektrolitów wystarczy jedynie spożywać regularnie, co mniej więcej godzinę saszetkę preparatu rozpuszczalnego w wodzie. Obecnie środki te cechują się o wiele przyjaźniejszym smakiem, co szczególnie jest ważne w uzupełnianiu niedoborów u dzieci. Starajmy się zwracać uwagę na elektrolity, gdyż ich rola w organizmie jest nie do przecenienia, a wyrównywanie niedoborów pozwala na szybkie odzyskanie dobrego samopoczucia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *