Dowiedz się z jakich przyczyn światła mogą odmówić posłuszeństwa

[REKLAMA]

Jedną z rzeczy, bez których trudno sobie wyobrazić normalne użytkowanie samochodu, są światła. Światła można podzielić na kilka grup – mijania, drogowe i pozycyjne. Najważniejsze z punktu widzenia kierowców są światła mijania i drogowe. Bez nich nie jest możliwa jazda nocą, w terenie nie oświetlonym przez latarnie drogowe. Niestety, czasami może się zdarzyć że światła w naszym samochodzie przestaną działać. Co może być tego powodem? Dowiedz się tego, czytając ten artykuł.

Jest wiele powodów, dla których światła przestają działać. Jednym z nich, najbardziej oczywistym jest przepalenie się żarówki. To główna przyczyna większości tymczasowych awarii. Jak sprawdzić czy to żarówka odpowiada za to, że światła w samochodzie nie świecą? Najprościej można to zrobić, poprzez jej wymontowanie i sprawdzenie, czy znajdujący się w środku drucik nie uległ pęknięciu. Jeśli jest przerwany, to znamy przyczynę awarii. Jeżeli drucik jest jednak cały, musimy dalej szukać możliwych przyczyn tego, że światła przestały działać. Nasze poszukiwania powinny zostać ukierunkowane na kolejną możliwą przyczynę, którą są oczywiście bezpieczniki. Przepalone bezpieczniki to kolejne częste zjawisko, które może sprawić że światła przestają świecić tak, jak tego oczekujemy. Skrzynka z bezpiecznikami, w zależności od modelu, może znajdować się w kabinie samochodu, lub w komorze silnika.

Aby sprawdzić czy bezpiecznik jest dobry, czy uległ przepaleniu, należy podnieść maskę lub otworzyć skrzynkę z bezpiecznikami i sprawdzić ten właściwy. Jeżeli nie wiemy, który z nich odpowiada za światła, powinniśmy wyjąć każdy po kolei i sprawdzić je jeden po drugim. W ten sposób możemy znaleźć ten, który jest uszkodzony. Zawsze warto mieć w samochodzie kilka zapasowych bezpieczników, które posłużą nam do wymiany tego uszkodzonego. Cena zakupu jednego bezpiecznika to kilkadziesiąt groszy, a jazda bez niego może być niebezpieczna. Kupując zestawy żarówek, warto wybierać te, które posiadają w komplecie przynajmniej kilka zapasowych żarówek. Jak wyjąć bezpiecznik z gniazda? To nic trudnego. Wystarczy go chwycić za plastikową osłonę i pociągnąć. Włożenie bezpiecznika do gniazda polega na jego wsunięci i dociśnięciu kciukiem. Pozostałe przyczyny tego, że światła samochodowe przestają świecić, to między innymi uszkodzenie instalacji elektrycznej, spowodowane na przykład fizycznym uszkodzeniem przewodów przez gryzonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *