Opony zimowe a prawo

Jako że lato za chwilę się skończy, wielu kierowców ponownie zacznie zadawać sobie pytanie o to, czy nabywać opony zimowe. Zimy w Polsce są ostatnio coraz lżejsze, a więc i na „zimówki” kierowcy w naszym kraju decydują się rzadko. Co na ten temat mówi prawo? Czy jazda bez opon zimowych może skończyć się mandatem?

Jazda na oponach letnich w sezonie zimowym

Należy mieć na uwadze, że polskie prawo nie przewiduje mandatu za jazdę na oponach letnich lub całorocznych w sezonie zimowym. Kierowca nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Dlatego też funkcjonariusz drogowy nie powinien ukarać takiego kierowcy mandatem. W pewnych sytuacjach może się to jednak skończyć karą pieniężną, jak i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

W tym miejscu trzeba wziąć pod uwagę, że zgodnie z prawem pojazd uczestniczący w ruchu powinien być wyposażony tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób znajdujących się w aucie, jak i innych uczestników ruchu. Poza tym kierowca musi mieć dostateczne pole widzenia i posługiwać się swobodnie urządzeniami do kierowania, hamowania czy sygnalizacji. Jeśli nie stosuje się on do tych przepisów, może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł, jak i odjęciem sześciu punktów karnych.

Warto odnieść się tu do odpowiedniego dla pory roku ogumienia. Mimo iż opony zimowe nie są niezbędne, to może to być czynnik niezachowania ostrożności. W przypadku wypadku brak odpowiedniego ogumienia może więc skutkować przypisaniem winy kierowcy.

Zgodna z prawem grubość bieżnika

Niezależnie od tego, jakie jest to ogumienie — letnie, zimowe czy opony wielosezonowe — ważne jest, aby miały one odpowiedniej grubości bieżnik. Wartość ta nie może być poniżej 1,6 mm, choć dla zachowania bezpieczeństwa powinno być to nie mniej niż 4 mm. W innym wypadku funkcjonariusz może ukarać takiego kierowcę mandatem do kwoty nawet 500 zł.

Czy warto kupić opony zimowe?

Pozostaje zadać sobie pytanie, czy zakup opon zimowych jest rozsądny. Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach kierowca korzysta z takiego pojazdu w sezonie zimowym. Jeśli porusza się nim przede wszystkim w warunkach miejskich, gdzie drogi są odśnieżone i nie zalega na nich warstwa śniegu czy błota pośniegowego, wydaje się, że opony zimowe nie będą niezbędne. W innym wypadku warto zdecydować się na wymianę. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w warunkach zimowych przeznaczone do niego opony sprawdzają się o wiele lepiej od ogumienia letniego, skracając drogę hamowania czy gwarantując lepszą przyczepność.

Większego problemu nie ma też z ich zakupem. Opony zimowe są dziś coraz szerzej dostępne, a wielokrotnie nabyć można je w konkurencyjnych cenach. Mowa tu przede wszystkim o serwisach aukcyjnych, a w tym Allegro. Znaleźć można tam nowe opony zimowe, jak i te bieżnikowane. Co istotne, w serwisie jest wiele promocji oraz rabatów, dzięki czemu opony zimowe pozyskać można w cenie znacznie niższej od tej, jaką zapłacić trzeba za nie w sklepie stacjonarnym. Warto o tym pamiętać, dzięki czemu na takich zakupach można sporo oszczędzić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *