Historia DVD

[REKLAMA]

Początkowo standard DVD został zaprojektowany do przechowywania wyłącznie obrazu. Tak więc jego skrót został rozszyfrowany jako Digital Video Disk. Później gdy DVD zaczął być popularny do przechowywania wszelkiego rodzaju danych, dla akronimu DVD zostało wprowadzone inne znaczenie – Digital Versatile Disk, które jest nadal używane w dzisiejszych czasach.

Ogólnie rzecz biorąc, Digital Versatile Disk, to następna generacja płyt CD. Przede wszystkim, różni się od CD przez jego znacznie większą pojemność. Podczas gdy na dysku CD może umieścić tylko między 650 a 800 megabajtów, to DVD jest w stanie pomieścić pomiędzy 1 i 17 GB, w zależności od typu dysku. Wzrost pojemności magazynowania jest osiągany poprzez obniżenie długości fali lasera. Przekroczenie standardowej pojemności 4,7 GB, stało się możliwe, dzięki zastosowaniu technologii dysków dwuwarstwowych lub dwustronnych.
Jedna strona dysku dwuwarstwowego może zawierać dwie warstwy danych. Aby uniknąć nakładania się, zewnętrzna warstwa wykonana jest jako półprzezroczysta. Podczas czytania, laser zbiera dane z warstwy dolnej, a potem przechodzi do drugiej warstwy. Pozwala to na podwojenie pojemności aż do 9GB. Łatwo rozpoznać dwuwarstwowe dyski – mają srebrny odcień powierzchni roboczej, natomiast jednowarstwowe dyski mienią się na złoto. Większość sprzedawanych filmów wideo jest wydawanych na dyskach dwuwarstwowych.

Historia konfliktu
W 1997 roku kilku dużych producentów sprzętu elektronicznego utworzyło organizację o nazwie DVD-Forum w celu wypracowania jednego standardu dla nowej generacji dysków, zastępującej płytę CD, która stawała się coraz mniej wystarczająca.

Jednak kiedy przyszło do omawiania standardów zapisywania dysków wielokrotnego zapisu, kilka dużych firm zaczęło naciskać na stosowanie własnych formatów DVD + R i DVD + RW. Firmy te założyły własną koalicję o nazwie DVD + RW Alliance. Najciekawszą częścią był fakt, że różne gałęzie formatów nie były ze sobą zgodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *