Jaki powinien być dobry lektor języka angielskiego?

[REKLAMA]

Dobry lektor języka angielskiego jest jak skarb. I równie trudno go znaleźć. W tym artykule wymieniamy kilka cech dobre lektora języka angielskiego przez Skype. Zapraszamy do lektury.

Kompetencji nigdy zbyt wiele

Dobry lektor języka angielskiego przez Skype powinien być kompetentny. Niby jest to oczywiste, a jednak można być zaskoczonym poziomem ignorancji niektórych nauczycieli. Native speaker musi mieć dużą wiedzę o Anglii, bogate słownictwo oraz doskonałą znajomość zasad gramatyki. Jeśli Twój lektor ma obawy co do zastosowania pewnych formuł lub nie potrafi precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytania, lepiej się zastanów, czy nie zmienić nauczyciela.

Dyplomy potwierdzające kwalifikacje to kolejna ważna kwestia. Twój lektor może posiadać dyplom ukończenia filologii, kursy metodyczne, dyplom CELTA lub DELTA. Dlaczego podstawy dydaktyczne to konieczność u Twojego nauczyciela? Ponieważ bez nich nie będzie mógł wyjaśnić Ci podstawowych zagadnień związanych z gramatyką, kulturą i obyczajami w Anglii. Ty chcesz mieć wiedzę o wszystkich aspektach życia w tym kraju, a nie zdobywać tylko połowiczne informacje.

Lektor języka angielskiego przez Skype jest doświadczonym profesjonalistą

Doświadczenie jest konieczne. Nie musisz jednak decydować się na osobę, która wiele lat uczyła angielskiego przez Skype. Może nawet ktoś młodszy będzie miał świeższe spojrzenie na nauczanie i będzie bardziej otwarty na niestandardowe metody.

Profesjonalizm to przydatna cecha. Zwłaszcza jeśli chodzi o to, aby Twój native speaker umiał zapanować nad emocjami. Nie może wdawać się z Tobą w konflikty czy ostro forsować swojego zdania na dany temat. Nauczyciel-profesjonalista zostaje „neutralny” wobec Twoich poglądów czy sądów. Jego priorytetem jest to, aby dobrze nauczyć Cię języka.

Uważaj jednak na zdezorganizowanych lektorów, zwłaszcza takich, którzy mają w głowie chaos, nie pamiętają, co zadali ostatnim razem i na czym zakończyli zajęcia.

Pasja to podstawa

Twojemu lektorowi nie może zabraknąć pasji. Wybierz człowieka, który jest zafascynowany angielską kulturą, obyczajami, a nawet poglądami. Najlepiej, aby cały czas zgłębiał wiedzę po to, aby Ci później ją przekazać. Praca z pasjonatem jest po prostu ciekawa, ponieważ potrafi wciągnąć w naukę i sprawić, że będziesz czekał na kolejną porcję wiedzy. Być może nawet sam spróbujesz ją zgłębiać, czytając literaturę angielską lub angielskie czasopisma.

Nauczyciel angielskiego przez Skype a elastyczne podejście do ucznia

Nauczyciel języka angielskiego przez Skype musi mieć elastyczne podejście do nauczania. Nie może Cię zmuszać do formy nauki, która Ci nie odpowiada. Zawsze znajdzie angażującą metodę oraz ciekawe materiały. Obecnie internet to prawdziwa skarbnica wszelkich pomocy dydaktycznych. Dobrego native speakera poznasz między innymi po tym, że potrafi korzystać z nowych technologii.

Zaangażowanie to klucz do sukcesu

Chodzi oczywiście o zaangażowanie obu stron, jednak jeśli zabraknie go Twojemu nauczycielowi, możesz być pewny, że i Tobie się to udzieli. Dobry lektor jest kreatywny i wprost tryska pomysłami. Nigdy nie brakuje mu inwencji i …dobrego humoru. To ostatnie jest konieczne, aby zajęcia były przyjemne i dawały uczniowi wiele satysfakcji. Mało tego. Świetny nauczyciel potrafi wskazać inne źródła wiedzy takie jak odpowiednie strony internetowe, czasopisma i książki. Umie też podpowiedzieć, jak połączyć zainteresowania z nauką języka angielskiego.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Dobry native speaker zna to powiedzenie i je stosuje. Potrafi nie tylko opowiedzieć anegdotkę, czy wyjaśnić daną regułę gramatyczną, ale także wysłuchać ucznia. Lekcje są w końcu po to, abyś nauczył się języka.

3 komentarze

  1. Ważna jest często duuuża cierpliwość do ucznia. W dobie nauczania zdalnego przydaje się również kreatywność w przeprowadzaniu zajęć.

  2. Zaangażowanie w naukę jest bardzo ważne. Również sposób prowadzenia konwersacji też ma istotne znaczenie.

  3. To nie jest moim zdaniem juz to samo co rozmowa w tzw. 4 oczy. Chociaz jezeli ktos ma odpowiednie podejscie i doswiadczenie to napewno i w taki sposob potrafi nauczyc i przekazac swoja wiedze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *