Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Ogród jest bardzo ważnym elementem otoczenia wokół domu. To miejsce z kawałkiem zieleni, na którym możemy się zrelaksować i spędzić czas z rodziną. Dlatego też właśnie tak ważne jest staranne zaplanowanie i zaprojektowanie jego przestrzeni, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Jednym z ważniejszych elementów projektu jest zaplanowanie systemu oświetlenia, aby ogród prezentował się pięknie również po zmroku.

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Pierwszym i najważniejszym etapem projektu oświetlenia jest ustalenie i wyznaczenie miejsc, które powinny zostać oświetlone w ramach tego projektu. Z pewnością do takich miejsc zaliczą się wszystkie bramy i podjazdy do budynku, drzwi wejściowe i boczne oraz ścieżki. Te miejsca muszą być widoczne i dobrze oświetlone, z punktu widzenia bezpieczeństwa i oczywiści praktycznego korzystania z domu i otoczenia. Pozostałe punkty oświetlenia dotyczą głownie względów estetycznych i designerskich. Możemy na przykład doświetlić ozdobne punkty ogrodu, na przykład krzewy, drzewa czy kwiaty. Gra świateł pozwala sprawić, że ogród wygląda wręcz magicznie w ciemności. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia można również optycznie powiększyć lub pomniejszyć wybrane obiekty, dzięki czemu ogród będzie wyglądał jeszcze lepiej

Techniczne aspekty oświetlenia ogrodu

Kiedy już ustalimy i przygotujemy projekt, pozostają do ustalenia kwestie techniczne wykorzystanych lamp i źródeł światła. Powinniśmy zastanowić się więc nad takimi elementami jak rodzaj lampy do ogrodu, rodzaj wykorzystanych źródeł światła, rodzaj i moc żarówek czy rodzaj przewodów jakie najlepiej będzie wykorzystać. Następnie pozostanie już tylko realizacja całego projektu, najlepiej przez odpowiednio wykwalifikowany do tego podmiot.

Oświetlenie ogrodu jest bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również bezpieczeństwa i funkcjonalności. Wokół domu musi być zarówno bezpiecznie, jak i odpowiednio jasno, aby można było normalnie funkcjonować wokół domu po zmroku.

Artykuł powstał we współpracy z Promar – Lampy ogrodowe

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *