Meble do ogrodu: drewniane, metalowe, a może plastikowe? Plusy i minusy
Niektórzy z nas mieszkają w domach jednorodzinnych. W takim przypadku najczęściej do dyspozycji mamy własny ogród.
Możemy hodować w nim owoce czy warzywa lub po prostu spędzać w nim czas – na wolnym powietrzu. Aby, jednak ten czas mógł być spędzony miło i przyjemnie warto pomyśleć o meblach ogrodowych. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie usiąść, położyć się czy po prostu coś zjeść. Jednak jeśli już zdecydujemy się na zakup takich mebli rodzi się odwieczne pytanie: z czego mają być wykonane?
Jaki materiał mebli ogrodowych?
W dzisiejszych czasach na rynku mamy do wyboru wiele możliwości. Zastanówmy się, jednak jakie są plusy i minusy mebli ogrodowych z drewna, metalu oraz plastiku, a także, które z nich będą najlepsze. Zacznijmy od drewnianych – mogą być wyprodukowane z drewna krajowego czy też egzotycznego. Drugi wariant jest znacznie bardziej wytrzymały, a co za tym idzie także droższy. Porządne drewniane meble ogrodowe znajdziesz w Fabryka Form.
Zazwyczaj jest to drewno tekowe lub eukaliptusowe. Pierwsze z nich jest niezwykle twarde przez co w zasadzie nie nasiąka wodą. Ponadto jest odporne na działanie związków chemicznych czy owadów. Z kolei wadą może być ich waga – są po prostu ciężkie. Warto drewniane meble ogrodowe impregnować co kilka lat oraz przechowywać w suchych pomieszczeniach.
Metal czy plastik?
Kolejny typ mebli to te wykonane z metalu. Ich największa zaleta to wysoka odporność na uszkodzenia. Ponadto są odporne na działanie czynników atmosferycznych, jednak powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Zazwyczaj przyjmują temperaturę otoczenia przez co zimą są zimne, a latem wręcz gorące od słońca. Warto kłaść na nie poduszki czy koce.
Ostatni typ mebli ogrodowych to te wykonane z plastiku. Ich wadą jest wytrzymałość. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzać maksymalne obciążenie. Ponadto zdecydowanie nie wskazane jest trzymanie ich blisko źródeł ciepła, ponieważ ulegają zniekształceniom. Bardzo łatwo jest je zarysować. Stawianie gorących naczyń także może je zniekształcać.
U mnie najlepiej sprawdzają się metalowe, bo nie niszczą się i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ale drewniane mają swój urok!