Uprawa i pielęgnacja krzewów owocowych – o czym musisz pamiętać?

[REKLAMA]

Rośliny sadownicze to bardzo różnorodna grupa obejmująca zarówno małe krzewy owocowe, jak i dorodne drzewa. Jeżeli chcesz stworzyć spójną przestrzeń ogrodową, która nie tylko zachwyci pięknym wyglądem, ale dostarczy soczyste owoce, pełne witamin, błonnika i kwasów organicznych, koniecznie wybierz kilka sprawdzonych gatunków krzewów.

Owoce w ogrodzie – jakie rośliny warto uprawiać?

Pierwsze owoce ogrodowe pojawiają się na przełomie maja i czerwca, kiedy to na targowiskach królują czereśnie. Miesiąc później przychodzi czas na soczyste wiśnie i słodkie maliny, porzeczki i pyszny agrest. Krzewy w polskich ogrodach owocują aż do końca października! Jeżeli dobierzesz odpowiednie gatunki roślin, możesz zbierać owoce przez cały okres wegetacyjny. To podwójna korzyść – nie dość, że ukwiecisz swój ogród, zyskasz dostęp do świeżych owoców ze sprawdzonego źródła. Owoców nigdy za wiele, a jeżeli zostanie Ci spora nadwyżka, zawsze możesz zrobić soki i dżemy albo owoce zamrozić. Zimą będą jak znalazł.

Wielkość i tempo wzrostu krzewów – o czym powinieneś wiedzieć?

Krzewy owocowe mogą osiągnąć wielkość od 10 cm do nawet 3 metrów. Podstawową czynnością pielęgnacyjną, którą musisz regularnie realizować, jest cięcie – systematyczne przycinanie to gwarancja, że krzew będzie obficie plonował. Drzewa i krzewy, które charakteryzują się wybitnie intensywnym wzrostem, wymagają dodatkowych podkładek skarlających, które hamują ich rozrost i dają możliwość szybszego wejścia w okres owocowania. Warto jednak pamiętać, że im mniejsza podkładka, tym słabszy system korzeniowy, dlatego rośliny wymagają bardziej żyznej i zasobnej w wodę gleby. Co za tym idzie, sadzenie drzew owocowych na silnie rosnących podkładkach jest wskazane przy dążeniu do mocnego zacienienia ogrodu. Uwaga! Podczas wybierania odmian pamiętaj, że na ubogiej glebie należy sadzić wyłącznie drzewa półkarłowe, zaś na gruncie żyznym – odmiany karłowe.

Jakie wymagania mają krzewy owocowe?

Jeżeli chcesz, aby Twoje krzewy osiągnęły optymalną wielkość, zapewnij im odpowiednie warunki wzrostu. Krzewy owocowe wymagają nasłonecznionego stanowiska i regularnego podlewania. Oczywiście, w normalnych warunkach pogodowych wystarczy woda pozyskiwana w sposób naturalny (ze śniegu i deszczu), niemniej przy małej ilości opadów warto zatroszczyć się o system nawadniający lub ręczną dystrybucję wody. Wszystkie krzewy owocowe wymagają intensywnego nawadniania w okresie od czerwca do sierpnia.

Na jakiej glebie uprawiać krzewy owocowe?

Najlepszym wyborem dla drzew i krzewów owocowych są gleby gliniaste i gliniasto-piaszczyste, które są na tyle luźne, aby nie utrudniały rozprzestrzeniania się systemu korzeniowego. Ważne, aby zawierały odpowiednią ilość próchnicy i były zasobne w wodę.

Jeżeli wiesz, że gleba w ogrodzie jest jałowa, możesz zakupić specjalne mieszanki i doprowadzić do jej polepszenia jej jakości. Pamiętaj jednak, że obszary podmokłe, żwirowe oraz kamieniste kompletnie nie sprawdzą się pod uprawę drzewek owocowych. Równie istotne znaczenie ma odczyn gleby, który można zdefiniować przy pomocy ph-metru i zaadaptować przez dodanie odpowiednich substancji mineralnych. W większości przypadków optymalny jest odczyn lekko kwaśny w stronę obojętnego. Najbardziej wymagającymi gatunkami są borówka oraz żurawina, które do prawidłowego wzrostu potrzebują gleby kwaśnej.

Inną ważną kwestią decydującą o prawidłowym wzroście krzewów owocowych jest temperatura. Pamiętaj, że nie tylko pędy nadziemne są narażone na przemarzanie – systemy korzeniowe bywają równie delikatne, dlatego im również należy poświęcić uwagę.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *