5 rzeczy za które pokochasz Łebę (i o których nie wiedziałeś!)
Jaką historię skrywa Łeba i co przyciąga turystów? Poznaj listę 5 rzeczy przygotowaną przez portal Noclegowo.pl, które sprawią, że zakochasz się w tym miejscu i jeszcze dziś zaplanujesz wyjazd!
1. W Łebie panuje niepowtarzalny klimat – nie chodzi nam tylko o wspaniałą atmosferę tego miejsca. Otoczenie miejscowości przez dwa jeziora, morze, wydmy i obecność rzeki w mieście sprawiają, że to miejsce ma specyficzne powietrze i zostało uznane za miejscowość leczniczą w latach 1974-2005. Do tej pory odwiedzający zachwalają tutejszy klimat i potwierdzają poprawę samopoczucia po wyjeździe.
2. Lokalizacja Łeby jest genialna! Jak już wspominaliśmy, położenie Łeby przysporzyło jej wiele kłopotów, ale teraz to prawdziwy atut. Oprócz odpoczynku nad morzem czy jeziorem koniecznie trzeba wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego, który znajduje się nad Jeziorem Łebsko. Największym skarbem tego miejsca nie jest flora i fauna, ale przyroda nieożywiona – słynne wędrujące wydmy. Zachwycają turystów ze względu na rzadkość występowania oraz niepowtarzalne widoki.
3. Można tutaj spojrzeć na miasto z góry – latarnia Stilo, licząca ponad 100 lat jest nie tylko punktem nawigacyjnym, ale pełni również funkcję turystyczną. Można tutaj wejść na 34 metry wysokości i podziwiać piękną okolicę w całej okazałości.
4. Znajduje się tutaj tajny poligon niemiecki – wyrzutnia rakiet z 1940 roku. W tym miejscu odbywały się testy rakiet i bomb, które zrzucano na jezioro Łebsko. Był to idealny teren pod tego typu aktywności, ze względu na małe zaludnienie i lokalizację. W jedynym ocalałym bunkrze znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć zdjęcia, dokumenty, plany poligonu oraz szczątki polskich rakiet meteorologicznych. Polecamy udać się na wieżę widokową – widok jest niesamowity!
5. Łeba i jej mieszkańcy to prawdziwi fighterzy – ze względu na swoje położenie, Łeba była niszczona przez siły przyrody. Sztormy morskie niejednokrotnie atakowały Łebę od strony wybrzeża, poziom wody w rzece często podnosił się i zalewał miasto. Oprócz katastrof związanych ze zniszczeniami wodnymi, Łeba musiała zmagać się z.. piachem. Ruchome wydmy wędrując zasypywały ulice, domy i pola uprawne. Wszystkie te czynniki zmuszały mieszkańców Łeby do ciągłego przenoszenia się i odbudowy miasta, ale dzięki wytrwałości – w końcu udało się i zła passa minęła!
Już wiesz za co turyści kochają to miejsce – powodów jest o wiele więcej, ale przyjemność ich odkrywania zostawiamy Tobie! Teraz czas zaplanować podróż – sprawdź najciekawsze noclegi w Łebie i ciesz się udanym wyjazdem!
Dodaj komentarz