Jak przygotować się do pierwszej wycieczki wysokogórskiej?

Coraz popularniejsze staje się aktywne spędzanie czasu wolnego. Leżakowanie na plaży podczas wakacji, powoli zostaje wypierane przez atrakcje, które wystawiają na próbę nasze zdolności fizyczne.

W związku z tym z roku na rok, liczba turystów, wybierających wycieczki wysokogórskie na czas urlopu, jest coraz to wyższa. Możliwość przeżycia przygody, a czasem nawet przełamania własnych możliwości i granic sprawia, że pasma górskie, okupowane niegdyś wyłącznie przez profesjonalistów, dziś są miejscem, które odpowiednim dla każdego, kto chciałby poznać piękno natury.

Jak się przygotować?

Jeśli podejmiemy się wyzwania, jakim jest wycieczka w góry zdecydowanie wyższe i bardziej niebezpieczne niż nasze Karkonosze czy Tatry, konieczne jest, aby przygotować się znacznie wcześniej.

Sport

Przede wszystkim należy odpowiednio zadbać o kondycje. Sprawność fizyczna sprawi, że przemierzanie przez nawet te trudne szlaki, będzie zdecydowanie prostsze. Wizyta na siłowni kilka razy w tygodniu jest bardzo dobrym pomysłem. Szczególnie odpowiednie będą ćwiczenia kardio, które poprawią naszą wydolność. Kolejną aktywnością, która idealnie przygotuje nas na ewentualne trudności, jest wspinaczka. Jest to sport coraz bardziej populary i w każdym mieście można znaleźć miejsce w którym można go trenować. W ten sposób przygotujemy odpowiednio ciało i organizm do wycieczki.

Wspinaczka w niższych górach

Kolejnym sposobem na to, aby przygotować się odpowiednio na wycieczki wysokogórskie, jest wspinanie się, oraz przemierzanie trudniejszych szlaków w niższych górach. W Polsce, najlepsze będą do tego celu Tatry, a poza granicami Alpy, ponieważ, prócz ścieżek typowo turystycznych, można tam znaleźć również takie, które nie są łatwe nawet dla zawodowców.

Na własną rękę czy z odpowiednim organizatorem?

Wycieczki wysokogórskie, mimo że są osiągalne dla amatorów, wiążą się z wielomiesięcznym przygotowaniem oraz posiadaniem bardzo dużej wiedzy teoretycznej w tym zakresie. Wybranie się więc w góry wysokie na własną rękę w momencie kiedy to dopiero zaczynamy przygodę z tym związaną, nie jest dobrym pomysłem. Turyści rządni przygód w postaci wypraw w wysokie góry, mogą skorzystać z ofert biur organizujących tego typu wycieczki. Jest to sposób pewny, a przede wszystkim bezpieczny.

Jakie miejsce wybrać na pierwszą wyprawę?

Pasma górskie w Himalajach są idealne dla osób, które poszukują ekstremalnych przygód. Jeśli jesteśmy odpowiednio przygotowani, to wycieczki wysokogórskie w tym rejonie, będą idealne na sprawdzenie naszych możliwości. Po kilku wyprawach, może się nawet okazać, że będziemy gotowi nie tylko na wycieczki, ale i zdobywanie szczytów. Za przyszły cel można obrać na przykład Manaslu, który jest ósmym szczytem pod względem wysokości na świecie, ma 8156 metrów. Leży w Tybecie i charakteryzuje się tym, że pod szczytem znajduje się płaskowyż. Na taką wyprawę pozwolić możemy sobie jednak po zdobyciu wielu doświadczeń w górach. dla mniej doświadczonych, ale wciąż żądnych przygód polecamy skorzystać z oferty wyspecjalizowanych ekip takich jak Asian-Trekking.

7 komentarzy

  1. Dobrym rozwiązaniem, oprócz siłowni, są ściany wspinaczkowe. Dostępne teraz w większości miast. A przed właściwą wyprawą zalecałbym wycieczkę w niższe góry.

  2. Przedewszystkim wytrzymałość na wysiłek i radzenie sobie w stresowych sytuacjach. Lepiej zacząć od pagórków.

  3. Dziękuję za trafnie i konkretnie rady dla początkujących Himalaistów. Są dla mnie bardzo pomocne. W tym roku chcę spróbować swoich umiejętności w w polskich Tatrach , zdobyć, Rysy i Orlą Peć.

  4. . W tym roku chcę spróbować swoich umiejętności w w polskich Tatrach , zdobyć, Rysy i Orlą Peć. Muszę zacząć ćwiczyć koordynacją i wytrzymałość. Będę biegała i chodzika na ściankę wspinaczkową.

  5. Nigdy jeszcze nie rohiłem tego bardziej w stopniu zaawansowanym. Bylem takim mozna powiedziec amatorem. Po przeczytaniu tego jestem bogatszy w wiedze na przyszłość. Napewno to wykorzystam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *