Podróżuj mądrze i sprytnie

Planujesz podróż do UK? Lecisz do pracy lub w odwiedziny do znajomych? Zobacz, jakie zmiany zaszły w polityce bagażowej ekonomicznych linii lotniczych i co jest bardziej opłacalne – nadanie bagażu rejestrowanego czy paczki do Wielkiej Brytanii?

Mały bagaż podręczny

Od listopada 2018 roku zmieniła się polityka bagażowa tanich linii lotniczych. Aktualnie na pokład samolotu Rynanair oraz Wizzair można wnieść tylko jedną sztukę bagażu, która jest w cenie biletu. Jest to tzw. mały bagaż podręczny, który może mieć max. wymiary:

Ryanair – 40 cm x 25 cm x 20 cm

Wizzair – 40 cm x 30 cm 23 cm, waga 10 kg.

W praktyce jest to standardowa damska torebka, torba na laptopa lub mały plecak. Więcej na pokład, bez dodatkowych kosztów, nie wniesiemy.  Bagaż należy umieścić pod siedzeniem pasażera z przodu.

Duży bagaż podręczny

Jeżeli mały bagaż podręczny nie wystarczy nam, możemy skorzystać z dodatkowo płatnej opcji – tzw. dużego bagażu podręcznego.  W przypadku obu wspomnianych przewoźników, dodatkowy bagaż na pokładzie samolotu łączy się z opcją Priority, czyli pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu. Wykupując opcję Priority możemy zabrać dodatkową sztukę bagażu o wymiarach max.:

Ryanair – 55 cm x 40 cm x 20 cm, waga 10 kg.

Wizzair – 55 cm x 40 cm 23 cm, waga 10 kg.

Mały bagaż należy umieścić pod siedzeniem pasażera z przodu, a duży w schowku nad głową. Jeżeli wymiary lub waga bagażu podręcznego będzie większa niż wskazuje przewoźnik – naliczana jest dopłata ok. 25 EUR.

Bagaż rejestrowany

Każdy pasażer przy rezerwacji biletu lub już na lotnisku może nadać bagaż rejestrowany. Jest on umieszczany w luku samolotu i po przylocie należy go odebrać z taśmy na lotnisku. Rynanair zezwala na bagaż rejestrowany o wadze 20 kg, zaś Wizzair ma więcej opcji: 10, 20 i 32 kg. Cena bagażu zależy od kilku czynników: czasu rezerwacji, wagi, trasy oraz obłożenia samolotu.

Bagaż do UK czy paczka do UK?

Porównaliśmy koszt wysyłki 20 kg bagażu liniami lotniczymi Ryanair i Wizzair z cenami, jakie zapłacimy za wysyłkę paczki z Polski do UK. Rezerwacji dokonywaliśmy 5 marca 2019 na lot z Katowic do Londynu w dniu 27 kwietnia 2019.

W Ryanair za 20 kg bagaż rejestrowany przy rezerwacji  zapłacilibyśmy 106 zł, zaś w Wizzair – 134 zł.

Ile zapłacilibyśmy za wysyłkę paczki z Polski do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem serwisu Przesyłarka.pl? Transport 20 kg przesyłki kosztować nas będzie 99,99 zł, a za paczkę do 31,5 kg zapłacimy 105,99 zł. Różnica wynosi zatem 6 zł w przypadku Ryanaira i 34 zł przy rezerwacji Wizzair.  Są to różnice przy locie w jedną stronę, przy powrotnym rejsie ceny podwoją się.

Dlaczego warto nadać bagaż do UK kurierem?

Przede wszystkim, jak wskazaliśmy powyżej, oszczędzamy pieniądze. Nasza podróż staje się dużo bardziej komfortowa, ponieważ podróżujemy bez zbędnych walizek, toreb i plecaków. Po trzecie zyskujemy spokój i świadomość, że podróżujemy mądrze.

Kolejnym razem rezerwując lot do UK i z UK do Polski – zastanówmy się, czy zapłacić za bagaż w samolocie, czy nadać go paczką kurierską za pomocą serwisu Przesyłarka.pl.

 

2 komentarze

  1. Ja od dawna już nadaję paczki ze względu na większy komfort podróżowania. Kiedy podróżuje z dziećmi jest to naprawdę duże ułatwienie.

  2. Gdy planuję podróż zagranicę, to zawsze kupuję bilet z maksymalnym wyprzedzeniem. Kiedyś do UK poleciałem Ryanerem za 1 funciaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *