Przewodnik po Krakowie – Kraków na nowo odkryty

[REKLAMA]

Dawne królewskie miasto to miejsce, gdzie ciągle można poznawać nowe historie, odkrywać sekrety. Przewodnik po Krakowie pozwoli ci odnaleźć się w gąszczu zabytków i innych atrakcji i oprowadzi Cię mniej lub bardziej znanymi trasami miasta i regionu. Wspólnie przeżyjecie ciekawą turystyczną przygodę.

Kraków stolica regionu.

Zwiedzanie Krakowa można rozpocząć od poznania regionu, w którym leży. Od wieków jest stolicą Małopolski. Tutaj od najdawniejszych czasów kwitło życie religijne, kulturalne i społeczne. Szczególnie cenne są walory geograficzne południowego krańca Polski. Bogactwa naturalne, w które obfitowała ziemia pozwalały na powstawanie kopalni i wydobywanie skarbów. Region, szczególnie w XX wieku, był także świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Tutaj również rodzili się i mieszkali słynni na cały świat ludzie jak Jan Paweł II. Co warto poznać i zwiedzić? Na pewno: Kopalnię Soli w Wieliczce – obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ojcowski Park Narodowy – miejsce dla lubiących odpoczynek w plenerze. Jeśli chcecie poznać rodzinne tereny papieża udajcie się do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic, zaś tragiczne wydarzenia II wojny światowej odczujecie, odwiedzając Obóz w Auschwitz.

Zwiedzanie Krakowa – utarte szlaki.

Po powrocie z pozamiejskich wyjazdów warto przejść się ulicami Starego MiastaKazimierza, aby na nowo odkryć uroki miejskiego życia. Przewodnik po Krakowie zaproponuje Wam na pewno, którąś z najbardziej znanych tras, aby pokazać to, co w mieście najpiękniejsze. Drogą Królewską, która wiedzie od północnych rubieży miasta dotrzecie wprost na Wzgórze Wawelskie. Nie oznacza to jednak, że po drodze nie czekają na Was żadne atrakcje. Już na wstępie okryjecie jeden z symboli Krakowa, czyli tajemniczy Barbakan. Po przejściu przez łuk Bramy Floriańskiej waszym oczom ukaże się średniowieczne miasto. Ul. Floriańska, kiedyś pełna rzemieślniczych warsztatów, zajazdów i hoteli, dzisiaj cieszy oko licznymi restauracjami, sklepami oraz kamienicami, które kryją najróżniejsze historie.

Dalej przed Wami Rynek Główny z jego pięknymi budowlami, ludźmi oraz legendami i sekretami. Warto przybyć do niego kilka razy w roku, bowiem co jakiś czas ożywa on licznymi jarmarkami świątecznymi czy letnimi lub sylwestrowymi koncertami. Ten największy średniowieczny plac miejski Europy to także: Bazylika Mariacka ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, dwiema nierównymi wieżami oraz hejnałem; Sukiennice – dawne miejsce handlu a dzisiaj z jednej strony muzeum, a z drugiej kontynuujące tradycje restauracje i sklepy z pamiątkami; Wieża Ratuszowa – czyli pozostałość dawnego miejsca spotkań rady miejskiej oraz wiele innych kościołów, pomników, zabytkowych kamienic i płyt upamiętniających historyczne wydarzenia. To zdecydowanie wizytówka miasta.

Z Rynku przewodnik po Krakowie może zabrać Was do dzielnicy uniwersyteckiej z jego słynnym, średniowiecznym Collegium Maius oraz historiami słynnym studentów: Mikołaja Kopernika czy Nawojki.

Podążając w kierunku Wawelu zobaczycie jeszcze liczne świątynie Krakowa. Kościoły franciszkanów i dominikanów. Dzięki usłyszanym historiom miejsca, które mijaliście wielokrotnie na swoich trasach nabiorą nowego znaczenia i ożywią waszą wyobraźnię. Poza tym słynne okno papieskie, kościoły św. Piotra i Pawła czy św. Andrzeja na ul. Grodzkiej, historyczne kamienice ul. Kanoniczej staną się źródłem anegdot, które będziecie z dumą opowiadać swoim rodzinom i znajomym.

Po dotarciu na Wzgórze Wawelskie swoje kroki skierujcie do Katedry św. Wacława i Stanisława. W dawnych wiekach było to miejsce koronacji, ślubów oraz pochówków monarchów od Piastów po królów elekcyjnych. Poznajcie historię konfliktu pomiędzy królem Bolesławem Śmiałym i św. Stanisławem, średniowieczną „love story” między św. Jadwigą a Władysławem Jagiełłą, która na kilka wieków połączyła Polskę i Litwę. Pozostając w murach katedry, wejdźcie na wieże i dotknijcie serca Dzwonu Zygmunta oraz pozwólcie sobie na chwilę refleksji przy grobach monarchów, ich rodzin oraz innych wielkich Polaków pochowanych w świątyni.

Przechodząc do Zamku Królewskiego poznajcie dzieje jego budowy, jej architektów oraz słynnych mieszkańców. Na dziedzińcu, który przenosi turystów w czasy włoskiego renesansu poczujcie jego splendor i dawną chwałę. Dzisiaj to miejsce licznych wystaw muzealnych, na których możemy zobaczyć słynne arrasy, inne dzieła mistrzów renesansu i baroku oraz kolekcje broni i precjozów złożonych w skarbcu. Odwiedzając zamek wybierzcie się na zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat, Prywatnych Apartamentów, Skarbca i Zbrojowni oraz wielu innych ekspozycji, które oferuje.

Na koniec czeka na was jeszcze legendarny symbol miasta Smok Wawelski, który przed swoją grotą na widok turystów zieje ogniem. Kiedyś straszył tym mieszkańców grodu, dzisiaj ujarzmiony jest atrakcją dla odwiedzających go licznie dzieci.

Bez odwiedzenia Kazimierza – dawnej dzielnicy żydowskiej miasta zwiedzanie Krakowa nie można by uznać za kompletne. W tym szczególnym punkcie na turystycznej mapie miejskiej odkryjcie historię jego dawnych mieszkańców. Po ludności, która je zamieszkiwała od czasów średniowiecza pozostały liczne zabytkowe obiekty, jak synagogi: Stara, Remuh, Izaaka, Tempel i inne oraz wiele ciekawych budynków religijnych, użytkowych, a nawet rytualnych. Poznajcie bogactwo dawnej ul. Szerokiej, Placu Nowego oraz licznych, mniej znanych uliczek, których klimat przyciąga całe rzesze turystów. Przewodnik opowie wam również o tragicznej historii II wojny światowej, która położyła kres istnieniu odrębnej dzielnicy żydowskiej. Przez wieki żyła ona w zgodzie z chrześcijańskimi mieszkańcami Kazimierza ulokowanymi wokół kościołów Bożego Ciała, św. Katarzyny i Skałki oraz dawnego rynku – dzisiejszego Placu Wolnica. Więcej informacji pod adresem: http://krakowzwiedzanie.pl .

Gdzie, jeśli zejdziemy z głównych tras?

Największymi atrakcjami poza historycznym centrum Krakowa są dzielnice, które w ostatnim stuleciu zostały włączone do miasta. Tutaj oburzyliby się mieszkańcy Podgórza, którzy do 1915 roku czuli się mieszczanami dumnego, odrębnego miasta galicyjskiego. Dla nich wydarzenie to było połączeniem dwóch równoprawnych organizmów miejskich. Dzisiaj, odwiedzając dzielnicę po drugiej stronie Wisły, możemy w niej zobaczyć neogotyckie kościoły, dawny rynek oraz austriackie fortyfikacje i budowle wojskowe. W Podgórzu działo się też bardzo wiele w czasie II wojny światowej. Tutaj ulokowane zostało getto, które odcisnęło na dzielnicy tragiczny ślad. Dzisiaj pozostały po nim liczne miejsca pamięci. Druga historia wojenna dotyczy ocalenia dużej liczby osób, które zatrudnione były w Fabryce Emalia Oskara Schindlera ulokowanej w przemysłowej części dzielnicy.

Również druga, popularna dzisiaj cześć Krakowa, powstawała w latach powojennych jako odrębne miasto. Nowa Huta miała być symbolem komunistycznej Polski. Dzisiaj jej charakterystyczna, planowa zabudowa oraz dawna huta żelaza stały się stopniowo reliktami dawnego ustroju. Wiele osób pragnie jednak poczuć klimat tamtych lat poprzez wizytę w jej historycznych, ale także zwyczajnych miejscach, które żyją dzisiaj własnym życiem i na nowo zyskały blask.

Inne propozycje na zwiedzanie Krakowa to odwiedzenie klasztorów ulokowanych na jego obrzeżach jak cystersów w Mogile, kamedułów na Bielanach czy benedyktynów w Tyńcu. Pielgrzymi będą zadowoleni, nawiedzając sanktuaria w Łagiewnikach: Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia.

Ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu będzie również wizyta na krakowskich kopcach: Kościuszki, Piłsudskiego, Wandy lub Krakusa. Roztacza się z nich cudowna panorama miasta. Położone są w miejscach, które sprzyjają spacerom w plenerze i odpoczynkowi od zgiełku nowoczenego centrum.

Przewodnik po Krakowie to również znawca wystaw muzealnych. Odkryje on przed turystami piękno ekspozycji Muzeum Narodowego, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach czy Sztuki Współczesnej w MOCAK-u. Zwiedzając liczne oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które odtwarza realia dawnych epok poczujecie się jak na rynku średniowiecznego miasta, w Krakowie czasów okupacji, mieszczańskiej kamienicy czy nowohuckim mieszkaniu. Takie atrakcje zapewnią wam Podziemia Rynku Głównego, Fabryka Schindlera oraz inne oddziały. Pamiętajcie, że do niektórych muzeów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *