Top 10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech.

Już od kilku lat jednym z najczęściej wybieranych kierunków są Włochy. I w zasadzie nie ma się co temu dziwić, gdyż kraj ten jest lubiany przez turystów. Czemu tak jest? Może z uwagi na w miarę stabilne warunki atmosferyczne albo zapierające dech w piersiach krajobrazy lub zjawiskowe i liczne zabytki. Jedno wiem na pewno! Co takiego? Decydując się na podróż do Włoch, naprawdę warto wcześniej przemyśleć, do którego regionu chcemy udać się oraz co pragniemy zobaczyć. Przecież nie tylko Werona, Wenecja, Bolonia to nie jedyne najpiękniejsze miejsca we Włoszech. Uwierzcie mi, znajduje się tam o wiele więcej atrakcji niż, mogłoby nam się wydawać. Zatem dokąd warto zaplanować wycieczkę, będąc w tym kraju? Jakie zakątki mogą okazać się wyjątkowe?

Włochy niewątpliwie kojarzą nam się z piaszczystymi plażami, klimatycznymi, intrygującymi uliczkami i zjawiskowymi zabytkami. Dość często urlopowicze decydują się na wyjazd na narty do Włoch do najbardziej znanych i zatłoczonych miejscowości. Ale przecież we Włoszech, znajduje się również mnóstwo mniej znanych zakątków, do których warto zaplanować podróż. Zarówno popularne miasta, jak i te dopiero odkrywane przez turystów, sprawiają, że można pokochać ten kraj. Jakie miejsca warto zwiedzić, będąc we Włoszech? W tym artykule przedstawię top 10 najpiękniejszych miejsc we Włoszech.

1. TURYN

Turyn to jedno z rzadziej odwiedzanych włoskich miast. Wiadomo nie, jest tak popularną miejscowością, jak Rzym lub Wenecja. Ale również ma wiele do zaoferowania, dlatego też planując wyjazd do Turynu, to naprawdę warto uwzględnić w harmonogramie wycieczki zwiedzanie Katedry Turyńskiej. Takie barokowe, jednakże na swój sposób surowe wnętrze sprawia, że ta budowla różni się od innych budynków powstałych w tym okresie. Nie sposób także nie wspomnieć tutaj o Pałacu Królewskim, który w przeciwieństwie do Katedry przepełniony jest barokowym bogactwem. Dlatego też z całą pewnością miłośnicy sztuki, historii i architektury, zachwyceni będą ozdobnymi, złotymi zdobieniami. W Turynie można cofnąć się w czasie, udając się do Muzeum Egipskiego, gdyż to właśnie tu, znajdują się wspaniale prezentujące się mumie, sarkofagi i starożytne amulety. Otóż Turyn słynie z takich pięknych i zabytkowych budowli. Z racji tego, będąc w tym mieście warto odwiedzić także majestatycznie prezentujący się zamek Castello del Valentino. Środek tego budynku zaskoczy niejednego turystę pięknymi widokami, imponującymi zbiorami oraz ciekawą historią.

2. MEDIOLAN

Nie wiem, jak wam, ale mi Mediolan kojarzy się ze wspaniale prezentującą się Katedrą Narodzin św. Marii w Mediolanie. Ta budowla umiejscowiona jest w centralnej części placu Piazza Duomo, która stanowi najbardziej zatłoczoną część miasta o każdej porze dnia. Następnym imponującym budynkiem w Mediolanie jest Zamek Sforzów. Wspaniałe potężne mury, krużganki, a także ogród z fontanną zachwycają każdego turystę. Również godny uwagi Łuk Triumfalny Arco della Pace. Jest to prawdziwa perełka dla miłośników historii i architektury. Wspaniałe kolumny znajdujące się przy fasadzie Łuku, stanowią doskonałą ozdobę dla żłobień znajdujących się na jego ścianach. Natomiast jedną z mniej znanych, ale jakże interesujących budowli w Mediolanie jest Palazzo Borromeo. Jest to budowla XIII wiecznego pałacu, która otoczona jest roślinnością i kolorowymi kwiatami.

3. WENECJA

Czy wam też na wspomnienie Wenecji od razu przychodzą do głowy myśli o licznych kanałach i pływających po nich urokliwych gondolach? Przecież bezsprzecznie stanowią one znak rozpoznawczy tego miasta. Jednak nie są jedyną atrakcją, która oczekuje na turystów. I tak większość podróżnych po dotarciu do Wenecji, kieruje się na Plac Św. Marka, na którym oczywiście największą atrakcję stanowi Bazylika Św. Marka. Jest to piękna budowla z pięknymi kopułami na dachu oraz licznymi wieżami, która z pewnością zwróci uwagę turystów. To właśnie z tego miejsca naprawdę warto udać się na spacer wzdłuż niezwykle klimatycznej dzielnicy San Polo, która prowadzi do mostu Rialto znajdującego się nad Wielkim Kanałem. Poza tym do najpopularniejszych budowli w Wenecji można zaliczyć: teatr Teatro La Fenice, muzeum przedstawiające Wenecję w XIII wieku, czyli Museo del Settecento Veneziano oraz pałac usytuowany nieopodal Wielkiego Kanału – Palazzo Santa Sofia.

4. BOLONIA

Otóż Bolonię określa się mianem miasta z czerwonej cegły. Przybywając na miejsce doskonałym pomysłem, będzie rozpoczęcie zwiedzania od najważniejszego punktu turystycznego, którym niewątpliwie jest Plac Maggiore. To właśnie na tym placu, znajduje się Bazylika Św. Petroniusza, która pochodzi z końca XIV wieku. Ta budowla w połowie wykonana jest z marmuru. Natomiast górna jej część powstała przy użyciu cegły. A nieopodal słynnego placu umieszczona została Fontanna Neptuna, który stanowi jeden z symboli Bolonii. Fontannę Neptuna, otaczają cztery nimfy, których imiona nawiązują do nazw największych rzek świata, czyli Gangesa, Nilu, Amazonki i Dunaju. W Bolonii także znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie, który powstał w 1088 roku. Naprawdę warto odwiedzić tam zlokalizowaną bibliotekę, która na pewno zachwyci bogactwem księgozbiorów oraz swoim wspaniałym klimatem.

5. FLORENCJA

Z kolei Florencja, zlokalizowana jest w jednym z najpiękniejszych regionów Włoch, a ściślej mówiąc w Toskanii. To właśnie we Florencji jedną z głównych fantastycznych budowli stanowi Katedra Santa Maria del Fiore. Ta wykonana z marmuru monumentalna świątynia zachwyca niesamowitymi mozaikami, wspaniałą kopułą i piękną dzwonnicą. Również miłośnicy ogrodów, znajdą tutaj coś dla siebie. A, co? Na przykład ogród Boboli, który jest uwielbianym miejscem przez mieszkańców Florencji. Dlaczego? Może dlatego, że wspaniałe labirynty żywopłotów, precyzyjnie przystrzyżone drzewa i krzewy, jak i również wspaniałe fontanny, potrafią zachwycić pięknem i oddziaływać kojąco na uczucia i emocje.

6. PADWA

Jest to miasto, które słynie z licznych, znajdujących się tam kościołów i bazylik. I tak do najpopularniejszych i wartych uwagi świątyń z pewnością należy Bazylika Św. Antoniego. Charakteryzuje się ona zjawiskową fasadą z licznymi łukami i wąskimi oknami. Następnym sakralnym budynkiem, który powinniśmy zobaczyć, będąc w Padwie, jest Bazylika il Santo. To w jej wnętrzu, panuje zdumiewający przepych, dlatego że znajduje się tam mnóstwo rzeźb oraz fresków. Ale spokojnie zwiedzanie budowli sakralnych to nie jedyna atrakcja Padwy. Otóż będąc w tym mieście, warto udać się na największy plac we Włoszech, a mianowicie Prato Della Valle. Ma on owalny kształty, natomiast jego obrzeża otaczają posągi królów, pośród których również znajdują się podobizny Polaków, między innymi: Jana III Sobieskiego oraz Stefana Batorego. Śmiało można udać się także na spacer alejkami przepięknego ogrodu botanicznego Orto Botanico di Padova. Znajdują się tam liczne jeziorka, fontanny oraz klimatyczne ścieżki.

7. RZYM

Oczywiście Rzym jest najpopularniejszym miastem odwiedzanym przez turystów na terenie Włoch. Jest tak może dlatego, że znajduje się w nim mnóstwo cudownych zabytków, klimatycznych uliczek i zjawiskowych budowli. Zdecydowanie warto zobaczyć Koloseum, który stanowi jeden z najpopularniejszych włoskich artefaktów. Możemy też zatrzymać się, choć na chwilę w pobliżu imponująco wyglądającej Fontanny di Trevi. Godną naszej uwagi budowlą jest też słynny rzymski Panteon, który jest jednym z najlepiej zachowanych antycznych obiektów. Będąc w Rzymie, warto jednak zobaczyć o wiele więcej atrakcji, z których przecież słynie Wieczne Miasto. Absolutnie nie można przejść obojętnie obok Forum Romanum czy Bazyliki Św. Piotra. Warto też zatrzymać się na dłuższą chwilę, aby móc rozkoszować się wspaniałym widokiem rozciągającym się ze wzgórza Palatyn.

8. PALERMO

To miasto może wydawać się trochę zaniedbanym miastem, jednakże mimo zniszczeń, jakie poniosło w II Wojnie Światowej, to i tak jest niezwykle urokliwe. Zgiełk, który panuje na ulicach całkowicie, oddaje to, jak wygląda tam codzienność. Otóż w pobliżu Palazzo del Normanni umiejscowiona jest najważniejsza katedra w mieście, która jest niezwykła z uwagi na liczne style architektoniczne, które można zaobserwować na tej budowli. Bowiem połączenie gotyku, baroku i stylu normandzkiego prezentuje się dość oryginalnie. Ponadto Palermo przepełnione jest różnego rodzaju dziełami z dziedziny street artu. Dlatego też niemalże za każdym rogiem można znaleźć malownicze graffiti, które nadają niepowtarzalnego charakteru tej miejscowości. Będąc w Palermo, warto również odwiedzić kościoły, które znajdują się na placu Piazza Bellini. Natomiast w najstarszej dzielnicy Palermo, a mianowicie La Loggia, znajdują się pozostałości po historycznej twierdzy Castello a Mare. Takie porośnięte trawą zabytkowe mury prezentują się naprawdę niesamowicie. Miasto to słynie również z plażowego kurortu zwanego Mondello, a pocztówkowe krajobrazy zachęcają do spędzenia w tym miejscu, jak największej ilości czasu i rozkoszowania się malowniczymi plenerami.

9. SARDYNIA

Sardynia, która nazywana jest także kontynentem w miniaturze, ma oprócz morza i wspaniałych plaż również: góry, wąwozy, rzeki, jeziora, wodospady, jaskinie. To dlatego jej mieszkańcy twierdzą, iż Sardynia ma tysiąc twarzy. Odnajdziemy tutaj między innymi piaszczyste plaże, bajkowe zatoki, wysepki, ale przede wszystkim zadziwiające szmaragdowe, czyste morze o urocze miasta, takie jak: Palau, Alghero. Ponadto Sardynia jest najcieplejszym miejscem we Włoszech.

10. SYCYLIA

Sycylia to wyspa, która jest piękna i różnorodna, a sycylijskie miasteczka są interesujące i klimatyczne. Taormina, Castiglione di Sicilia, Cefalu, Noto. Naprawdę można i naprawdę warto w nich się zgubić i zapomnieć o przewodniku. Wyspa ta obfituje również w cuda natury, takie jak wulkan Etna, który przeraża i zachwyca jednocześnie już od czasów starożytnych, Rezerwat Zingaro, który posiada ogromne bogactwo roślinności i krajobrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *