Ważne zabytki Pekinu

[REKLAMA]

Dzieje miasta sięgają zamieszchłych czasów przed naszą erą. Obecnie ta ponad dwudziestomilionowa metropolia ciągle się rozwija, konsekwentnie pracując na miano jednego z najważniejszych miast w skali całego globu. Długa i bogata historia przekłada się także i na to, że Pekin oferuje mnogość zabytków i ciekawych miejsc.

Myślisz Chiny, mówisz Wielki Mur. To najlepiej obrazuje globalną rozpoznawalność tej monumentalnej budowli, rozpiętej na ponad 8 tysiącach kilometrach. To jeden z tych cudów architektonicznych, którzy astronauci przebywający na stacji kosmicznej, mogą dostrzec oddaleni tysiące kilometrów od Ziemii. Jego historia rozpoczyna się w okresie od szóstego do ósmego stulecia przed naszą erą. Został zbudowany nie tylko, by chronić ogromne granice Cesarstwa przed najeźdźcami, ale również demonami, które według wierzeń Chińczyków, miały nawiedzać te obszary. Nie warto też zapominać, że tereny na których zdecydowano się postawić Wielki Mur, znajdowały się niemal w centrum Jedwabnego Szlaku. Pełniły też rolę ważnego traktu komunikacyjnego dla wielu różnych wypraw o charakterze handlowym. Także w Pekinie można zwiedzać fragment muru. Sporą zaletą zwiedzania go właśnie w chińskiej stolicy jest niewątpliwie fakt, że to właśnie tam znajduje się jedna z jego najlepiej zachowanych współcześnie części. Dzięki temu w pełnej krasie będzie można podziwiać jego niewątpliwy kunszt, z jakim został wykonany przez starożytnych konstruktorów.

Pekin warto również zwiedzić po to, by zobaczyć tamtejszy Pałac Letni. To właśnie tam wypoczywali latem chińscy cesarze z dynastii Qing i to oni są odpowiedzialni za powstanie kompleksu.  Pałac najprawdopodobniej został zbudowany w XII wieku. Będąc wewnątrz pałacu, warto wybrać się zwłaszcza na okalające kompleks Wzgórze Długowieczności. Kompleks zlokalizowany nad jeziorem Kunming. Z biegiem lat, został ono poszerzone i uległo także znacznemu powiększeniu. Proces restauracji i renowacji pałacu, który wcześniej nie znajdował się w dobrym stanie, przypadł na lata 50 ubiegłego stulecia. Prawie tyle samo lat później – w 1998 roku – Pałac Letni, został także wpisany na Listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Będąc w stolicy Chin, nie można również przejść obojętnie obok takich zabytków jak kompleks pałacowy o nazwie Zakazane Miasto, Świątynię Niebios, czy też przejść się Placem Niebiańskiego Spokoju, czyli oczywiście placem Tian’anmen. Wszystkie te miejsca doskonale pokazują, jak bogatą i barwną historię posiada Pekin, a także inne większe i mniejsze ośrodki w całych Chinach.

Wyruszając w tak daleką podróż, warto także zaopatrzyć się w tamtejszą walutę. Na przykład, gdyby w niektórych miejscach płatność kartą lub telefonem nie była możliwa. Dobrą opcją do wymiany będzie kantor online. Bez ruszania się z domu pozwala wymienić dowolną sumę pieniędzy. Wystarczy wybrać kwotę i podać dane wysyłki. Gotówka może być dostarczona do domu lub punktu odbioru. Może nim być choćby najbliższy sklep sieci Żabka. Jeśli chcesz wymienić niezbędną na podróż gotówkę, odwiedź nasz punkt wymiany walut – kantor Gdynia Tavex i poznaj naszą ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *