Zimowe atrakcje w Czechach
Powodów, dla których warto wybrać się na wycieczkę do Czech w sezonie jesienno-zimowym jest mnóstwo: tradycyjne jarmarki adwentowe, pachnące choinkami i grzanym winem, bogato wyposażone zamki i pałace, wystawy niezwykłych szopek betlejemskich, cudowna, świąteczna atmosfera w pięknie udekorowanych miastach, miasteczkach czy skansenach. W czeskich ośrodkach narciarskich na miłośników białego szaleństwa czekają świetnie przygotowane trasy zjazdowe i biegowe, tory saneczkowe, parki snowboardowe i liczne nowości.
Pałace i zamki w zimowej szacie
Coraz więcej zamków i pałaców w Czechach otwartych jest także w sezonie zimowym. Na gości czekają ciekawe imprezy kulturalne, jarmarki świąteczne, programy dla najmłodszych, degustacje tradycyjnych potraw i wiele innych atrakcji.
Podróżując po regionie zachodnich Czech, warto odwiedzić średniowieczny zamek Loket, malowniczo położony na występie skalnym, otoczony z trzech stron rzeką Ohrzą. Obejrzymy tu niezwykłą wystawę narzędzi tortur, a także pięknej porcelany pochodzącej z okolicznych zakładów.
Pałac Děčín należy do najznamienitszych zabytków północnych Czech. Słynie z ogrodu różanego i monumentalnych barokowych stajni. Niedawno otwarta została nowa trasa zwiedzania, która prezentuje dzieje rodu Thunów, dawnych właścicieli.
Podczas zimowej wycieczki do Czeskiego Raju polecamy zwiedzić neogotycki pałac Sychrov, siedzibę rodu Rohanów. W pięknym ogrodzie angielskim znajdziemy romantyczne budowle, na przykład altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura. Pałac tętni życiem przez cały rok. Odbywają się tu imprezy kulturalne, pokazy sokolnicze, nocne zwiedzania.
W Chlumcu nad Cidlinou w środkowych Czechach znajdziemy piękny pałac Karlova Koruna należący do rodu Kinskich. W pobliżu ulokowany jest pałac Radim oferujący między innymi ciekawą, bajkową trasę zwiedzania dla rodzin z dziećmi.
Na zimowe zwiedzanie zaprasza Hluboka nad Wełtawą w południowych Czechach, jeden z najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania programów dla dzieci.
fot. Ladislav Renner
Już po raz kolejny w sezonie zimowym otwarte będzie Muzeum Zamkowe w Czeskim Krumlovie. Goście będą mogli obejrzeć także eksponaty zwykle niedostępne dla zwiedzających. Muzeum mieści się w tzw. Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego. Znajdziemy tu setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe.
fot. Libor Svacek
Zamek Rožmberk w południowych Czechach , w ramach zimowej trasy zwiedzania, prezentuje prywatne apartamenty właścicieli zamku, szlacheckiego rodu Buquoy. Goście będą mogli zajrzeć do jadalni, salonu i pracowni, a jeśli pogoda dopisze, także na Wieżę Angielską, z której rozciąga się piękny widok na miasto i całą okolicę.
fot. Ladislav Renner
W zimowe weekendy zaprasza pałac Lednice na południu Moraw. Trasa zwiedzania obejmie między innymi piękne sale reprezentacyjne, salonik myśliwski, łazienkę, damską sypialnię, salonik chiński, salę rycerską, jadalnię, bibliotekę, salę balową i szklarnię.
Z Pragi możemy wyruszyć na zimową wycieczkę na malowniczo położony Křivoklát, jeden z najstarszych i najsłynniejszych czeskich zamków. Pierwsze pisemne wzmianki o stojącym w tym miejscu drewnianym zamku myśliwskim pochodzą z roku 1109-1110 z Kroniki Kosmasa.
Leżący w pobliżu Pragi Karlštejn, najpopularniejszy z czeskich zamków, należy także niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został przez króla Karola IV. Karlsztejn także będzie czynny dla turystów w sezonie zimowym.
Magiczne jarmarki świąteczne
Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w miastach, na zamkach i w skansenach.
Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. W sobotę 1 grudnia zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Imprezy potrwają do 6 stycznia 2019.
Wyruszając na południe od stolicy Czech, możemy odwiedzić jarmark świąteczny w zabytkowym mieście Písek. Miasto powstało dzięki bogactwom mineralnym, a dokładnie złotonośnemu piaskowi, który wydobywano tu już od XII wieku i stąd nazwa miasta Písek, czyli po polsku Piasek. W tamtych czasach powstał też najważniejszy tutejszy zabytek, gotycki most kamienny, najstarszy w Czechach, zdobiony pięknymi posągami. Jarmark świąteczny będzie odbywał się tu od 2 do 24 grudnia.
Czeskie Budějovice szykują ciekawy program świateczny od 24 listopada do 24 grudnia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar) na gości czekają stoiska z ozdobami światecznymi i przysmakami.
Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 30 listopada do 6 stycznia. Specjalny program czeka także na najmłodszych gości. Dzieci będą mogły zobaczyć na przykład żywą szopkę betlejemską. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się już 23 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia.
Wyjątkowa świąteczna atmosfera towarzyszy jarmarkom bożonarodzeniowym w pięknym mieście Ołomuniec na Morawach Środkowych od 23 listopada do 23 grudnia. Na gości czekają między innymi piękne szopki betlejemskie, wyroby rzemieślnicze, przysmaki regionalne i aromatyczne grzane wino.
Ołomuniec, jarmark świąteczny. Fot. Libor Svacek
Tak jak każdego roku, na tradycyjny jarmark zaprasza Pilzno. Na Placu Republiki od 24 listopada do 23 grudnia będzie można delektować się świateczną atmosferą, spróbować grzańca, staroczeskiego trdelnika, pierniczków i innych przysmaków.
Malowniczy skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm (Morawy Wschodnie) szykuje od 15 do 16 grudnia tradycyjny jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, a także z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť.
Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń czeka na gości w czasie adwentu na czeskich zamkach i w pałacach.
W sobotę 1 grudnia pałac Loučeň, ulokowany w pobliżu Pragi, zaprezentuje się zwiedzającym już w świątecznej szacie. Ciekawostką będzie chrzest największego wieńca adwentowego w Czechach. Atrakcyjny program czeka także na najmłodszych gości.
Na jarmarku adwentowym na zamku Loket niedaleko Karlowych Warów 8 grudnia zapoznamy się z dawnymi czeskimi zwyczajami świątecznymi i zakupimy oryginalne prezenty. Zamek będzie czynny dla zwiedzających, łącznie z niezwykłą ekspozycją narzędzi tortur.
Tradycyjny przedświąteczny jarmark organizuje pałac Sychrov w Czeskim Raju 2 grudnia. W programie pokazy rzemiosł, sprzedaż wyrobów, degustacje, występy teatralne i inne atrakcje.
Niezwykłe szopki betlejemskie
Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy… Czeskie szopki betlejemskie są znane na całym świecie. Tutejsze tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe. Największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy jesličky, monumentalne dzieło mistrza pończoszniczego Tomasza Krýzy (1838-1918), wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, znajdziemy w mieście Jindřichův Hradec (137 km na południe od Pragi). Szopka, składająca się z prawie 1400 figurek, była tworzona przez ponad 60 lat! Miasto Jindřichův Hradec i cały region południowych Czech szczyci się bogatą tradycją wykonywania szopek betlejemskich. Pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą już z roku 1579. Produkcją zajmowali się głównie miejscowi rzemieślnicy. Najczęściej szopki wykonywano z drewna, papieru i wosku. Tradycje ręcznego wyrobu szopek w tym regionie udało się utrzymać do dziś. Piękne eksponaty prezentuje wystawa „Południowoczeskie szopki”, którą możemy oglądać w Muzeum Ziemi Jindřichohradeckiej. W tym samym budynku, w seminarium jezuitów, znajdziemy szopkę Krýzy. Raz na pięć lat w kościele Jana Chrzciciela i przyległym klasztorze minorytów odbywa się międzynarodowa wystawa konkursowa „O nożyk Tomasza Krýzy”. Prace rzeźbiarzy są następnie prezentowane w tutejszym muzeum.
W Muzeum Szopek w Třebechovicach pod Orebem (39 km od Kudowy- Zdroju) znajdziemy ponad 400 eksponatów, wykonanych z najróżniejszych materiałów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest tak zwana Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, zostało wykonane z drewna ponad sto lat temu.
Warto odwiedzić także Muzeum Szopek w Karlštejnie (41 km od Pragi). Znajdziemy tu zabytkowe drewniane szopki, a także szopki z wosku, cukru czy chleba. Ciekawostką jest największa w Czechach szopka kukiełkowa, Karlštejnska Szopka Królewska. Na powierzchni 80 m2 umieszczona jest makieta zamku Karlštejn i okolicy oraz półmetrowe kukiełki w historycznych strojach. Od początku adwentu, aż do Trzech Króli, muzeum zaprasza na wystawę szopek z piernika, apetycznie pachnących świeżo upieczonym ciastem.
W pałacu w Pardubicach (73 km od Kudowy-Zdroju) prezentowana jest niezwykła kryształowa szopka. Monumentalną płaskorzeźbę stworzył w latach 2004-2006 znany na całym świecie artysta szkła Jaromír Rybák. Szopka waży trzy i pół tony, jej wysokość wynosi 245 cm, szerokość 180 cm Jest wykonana z brązu i kryształu brazylijskiego.
Muzeum Czech Wschodnich, Pardubice
Świetne ośrodki narciarskie
Dobrze przygotowane stoki, setki tras biegowych, liczne snowparki, tory saneczkowe… W Czechach spędzimy udane ferie zimowe!
Czeskie ośrodki narciarskie szykują się do otwarcia sezonu zimowego. Po rekordowych inwestycjach w ostatnich latach, w tym roku także większość ośrodków może pochwalić się nowymi atrakcjami i udogodnieniami.
Całkowite inwestycje w czeskich ośrodkach narciarskich wyniosły w tym roku około 650 milionów koron (około 110 milionów zł). Przybędzie ogółem osiem kolejek linowych: jedna w ośrodku Tanvaldský Špičák w Górach Izerskich, dwie w Karkonoszach, trzy w Jesionikach i dwie w Beskidach. Zainwestowano także w poszerzenie i budowę nowych tras zjazdowych. Ośrodek Klínovec w Rudawach, na przykład, został połączony z sąsiednim ośrodkiem Neklid, dzięki temu narciarze będą mieć do dyspozycji ogółem 31,5 km tras, zamiast dotychczasowych 18 km. W Dolní Moravie natomiast doszło do połączenia dwóch części ośrodka nową trasą zjazdową o nazwie „Vyhlídková.“
Inwestycje objęły także systemy naśnieżania i ratrakowania, na przykład w kompleksie narciarskim Černá Hora – Pec narciarze mogą oczekiwać lepiej przygotowanych tras, dzięki nowej technologii Snowsat, która monitoruje wysokość pokrywy śniegowej na trasach zjazdowych.
W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3000 kilometrów.
Trasy są regularnie przygotowywane, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, lubiących wyzwania, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy.
Czeskie ośrodki narciarskie są znakomitym miejscem na rodzinny wypoczynek. Na dzieci czekają profesjonalni instruktorzy, prowadzący zajęcia także po polsku. Nauka odbywa się w wydzielonych, świetnie wyposażonych parkach narciarskich, w których najmłodsi mogą w komfortowych warunkach stawiać pierwsze kroki na nartach. Wielki park narciarski dla dzieci oferuje na przykład ośrodek Lipno na Szumawie, Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach czy Klinovec w Rudawach.
Świetną atrakcją dla dzieci są trasy zjazdowe z pomiarem prędkości oraz Funline, czyli zabawne trasy z zakrętami i tunelami. Znajdziemy je między innymi w Pecu pod Śnieżką i Černym Dole.
Zimowy urlop to nie tylko szusowanie na nartach, ale także inne sporty. Niemal w każdym ośrodku narciarskim w Czechach są snowparki czy snowtubing. Dzieci mogą poszaleć także na torach bobslejowych i saneczekowych, na przykład w Szpindlerowym Młynie czy Harrachovie.
W czeskich ośrodkach narciarskich czeka na turystów wiele imprez, zawodów sportowych i innych atrakcji. Bardzo popularne wśrod rodzin z dziećmi są ścieżki w koronach drzew, czynne także zimą. Znajdziemy je w szumawskim ośrodku Lipno, w Dolni Moravie i Jańskich Łaźniach.
Dolni Morava. Autor Vitek Ludvik, archiwum Sitour CR.
Na stronie www.holidayinfo.cz, dostępnej także w języku polskim, znajdziemy informacje o aktualnym stanie tras, czynnych wyciągach, warunkach pogodowych czy zakwaterowaniu.
Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.czechtourism.com
Dodaj komentarz