Z czym może Ci pomóc notariusz?

[REKLAMA]

Każdy z nas chce podejmować mądre decyzje, które uchronią nas od kłopotów. Nie zawsze jest to możliwe, bo jesteśmy omylni i nie znamy przyszłości. Czasem może być nam trudno przewidzieć konsekwencje pewnych wyborów, ale jedno jest pewne, możemy minimalizować ryzyko, konsultując się z profesjonalistami zawsze, kiedy to możliwe. Jednym z nich jest notariusz.

Bądź otwarty na wskazówki i wiedzę specjalistów

Notariusz to wykształcony specjalista, który podpowie nam jak działać w wielu trudnych życiowych sytuacjach, aby nie zrobić sobie szkody ekonomicznej czy prawnej. Powiedzmy np. o sprzedaży lub zakupie mieszkania. Nie każdy z nas obraca nieruchomościami częściej niż raz w roku. Zazwyczaj jako amatorzy nie mamy w tym większego doświadczenia.

Proces kupna-sprzedaży nie wydaje się skomplikowany, ale czyha na nas wiele pułapek z tym związanych. Warto więc pozostać czujnym, zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto udać się do notariusza, u którego będziemy chcieli sfinalizować transakcję. Może nam podpowiedzieć jak działać i na co zwracać uwagę. Powie też jakie dokumenty będą niezbędne.

Zakup mieszkania – kup nieruchomość świadomie

Część osób kupuje mieszkanie za gotówkę i trzeba przyznać, że to spora oszczędność czasu i mniej stresu dla kupującego, który nie musi ograniczać swojej decyzji do zdolności kredytowej, którą narzuca mu bank. Kupowanie mieszkania na kredyt to jednak pewne korzyści. Bank zastawia na mieszkaniu hipotekę, więc musi mieć pewność, że nieruchomość nie ma problemów prawnych. Sprawdzone więc zostaną księgi wieczyste, a kupujący może mieć pewność, że kupuje lokal z przejrzystą sytuacją.

Rozdzielność majątkową

Do notariusza musimy się również udać, kiedy chcemy podpisać intercyzę z małżonkiem. Rozdzielność majątkowa to dobry wybór dla małżeństw, w których jedno lub oboje prowadzą działalność. Prowadzenie własnej firmy to wiele wyzwań, ale też korzyści. Jednoosobowa działalność gospodarcza to częsty wybór przedsiębiorców, ale trzeba pamiętać, że za finanse firmowe odpowiada się własnym majątkiem, a to oznacza, że jeśli w firmie pojawią się długi i z jakiejś przyczyny nie będą regulowane to o samochód, dom czy inne dobra może upomnieć się komornik.

Nawet jeśli działalność prowadzi mąż, a żona z własnych pieniędzy kupiła sobie samochód, komornik będzie nim żywo zainteresowany, ponieważ małżonków obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa. Jeśli więc chcesz uniknąć takich sytuacji, a prowadzenie Twojej firmy wiąże się z pewnym ryzykiem, możesz udać się do notariusza, u którego spiszesz dokument mówiący o rozdzielności majątkowej. Nie jest to bardzo czasochłonne ani kosztowne.

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć złożenie dokumentów rozwodowych notariusz również będzie służył pomocą. Często jest tak, że stojąc w obliczu nienaturalnej dla nas sytuacji, czujemy się źle lub przynajmniej mało komfortowo. Właśnie dlatego w takich momentach warto szukać pomocy profesjonalistów, którzy wskażą nam rozwiązania.

Informacje zaczerpnięte z notariuszgdynia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *