Uszczelnienia techniczne – o-ring, simmering. Dlaczego uszczelki są tak ważne?

[REKLAMA]

Uszczelnienia techniczne są elementami, bez których nie obejdziemy się wszędzie tam, gdzie chcemy połączyć dwa elementy danego produktu, tak aby wszystko dobrze i prawidłowo funkcjonowało. Tak naprawdę bez tego typu łącznika nie dałoby się połączyć wielu rzeczy, co sprawia, że uszczelki są niezastąpionym elementem w wielu konstrukcji. Ponadto zastosowanie uszczelnień pozwala nam na rozłożenie danej maszyny czy urządzenia na części, co w wielu sytuacjach jest niezwykle istotną kwestią. Jednak aby odpowiednio dobrać uszczelnienie, potrzebna jest nam odpowiednia wiedza techniczna oraz znajomość materiałów, gdyż każda branża wymaga innego rodzaju uszczelnień. Co warto wiedzieć oraz jakie uszczelnienia wybrać? Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Uszczelnienia techniczne – co warto wiedzieć?

Uszczelnienia to bardzo często niedopilnowany przez firmy temat. Niestety, jest to ogromny błąd, gdyż uszczelki odgrywają bardzo ważną rolę w wielu branżach przemysłowych. Uszczelnienia techniczne dostosowane pod dany produkt zwiększają jego trwałość oraz minimalizują ryzyko wystąpienia awarii. A wszystko to przekłada się na finanse, gdyż inwestując w porządne uszczelki, możemy uniknąć przestoju w pracy czy zepsucia się maszyny. Faktem jest, że to właśnie źle dobrane uszczelnienia są najczęściej przyczyną wielu awarii!

Kolejną ogromną zaletą, jak dają nam uszczelnienia techniczne, jest możliwość rozłożenia danej konstrukcji na części. Gdyby nie uszczelnienia techniczne, elementy danej maszyny czy urządzenia byłby ze sobą połączone na stałe, co uniemożliwiałoby rozłożenie na części pierwsze. Demontaż konstrukcji jest niezwykle istotny w przypadku maszyn wyposażonych w elementy eksploatacyjne, czyli takie, które się zużywają i wymagają cyklicznej wymiany. Stosując uszczelnienia techniczne, możemy rozłożyć dany produkt w każdej chwili, nie wpływając na jego funkcjonowanie.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że uszczelnienia techniczne powinny być dobierane indywidualnie pod każdy produkt. Każda maszyna, urządzenia czy inny wyrób potrzebuje uszczelnienia dostosowanego pod konkretne potrzeby.

Rodzaje uszczelnień technicznych: o-ring, simmering, taśmy prowadzące

Uszczelnienie techniczne to nie jeden i ten sam materiał, a szeroka gama produktów o różnej specyfikacji. Daje nam to możliwość dostosowania uszczelek pod nasze potrzeby. Z drugiej zaś strony tym bardziej powinniśmy przywiązać uwagę do tematu uszczelek, bo nie każda z nich będzie pasować do naszego produktu.

Najbardziej popularne uszczelnienia techniczne to oringi. O-ring jest uszczelnieniem pierścieniowym statycznym. Tego typu produkty stosowane są wszędzie tam, gdzie dwa elementy mają za zadanie docisnąć o-ring.

Inne uszczelnienia techniczne to simmeringi. Simmering jest również uszczelką pierścieniową, ale dynamiczną. Simmering stosujemy w miejscach, gdzie występują elementy obrotowe.

Nie możemy również zapomnieć o taśmach prowadzących, które też zaliczają się uszczelek technicznym. Taśmy prowadzące używane są przy siłownikach hydraulicznych.

Zarówno o-ring, jak i simmering czy taśma prowadząca zapewniają produktom dobre uszczelnienie, co przekłada się na bezawaryjność całej konstrukcji. Dopilnowanie tego tematu pozwoli uniknąć nam start finansowych związanych z przestojem maszyn czy innymi skutkami awarii.

Jakie materiały używane są do produkcji uszczelnień technicznych? Produkty o najwyższej jakości

Szeroki wybór materiałów, z których produkuje się uszczelnienia techniczne, pozwala na znalezienie uszczelek dostosowanych dokładnie pod nasze potrzeby. Każda uszczelka wykazuje inne właściwości fizyczne oraz nadaje się do użytku w innym miejscu. Pamiętajmy, że czasami podobne maszyny wykonujące praktycznie tę samą pracę będą potrzebować kompletnie innych uszczelek. W jednym miejscu sprawdzi się o-ring, a w innym simmering. Kolejną kwestią jest twardość gumowych uszczelek. W zależności od różnych czynników powinniśmy wybrać takie uszczelnienia, które zapewnią amortyzację, nie tracąc jednocześnie na trwałości.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *