Jak przygotować kompresor tłokowy 100l do pracy?

[REKLAMA]

Kompresory tłokowe należą do najpopularniejszych sprzętów w warsztatach i zakładach przemysłowych. Są także wykorzystywane przez amatorów, na przykład przy majsterkowaniu. Podobnie jak inne sprzęty, muszą być odpowiednio zadbane, by mogły intensywnie pracować przez wiele lat, bez ryzyka przerw w pracy spowodowanych awariami, których naprawa jest zarówno kłopotliwa, jak i kosztowna. Oczywiście kupno sprężarki od renomowanego producenta pozwala znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia takich sytuacji, jednak równie ważna jest regularna konserwacja. 

Konserwacja kompresora tłokowego 100l – o czym należy pamiętać?

Sprężarka tłokowa 100 l oraz o dowolnej innej pojemności przed rozpoczęciem pracy powinna być doń odpowiednio przygotowana. Jest to prosta procedura, składająca się z kilku podstawowych kroków. Dzięki nim sprężarka pozostanie sprawna i nie zawiedzie nawet wtedy, gdy praca będzie szczególnie intensywna. 

Wymiana oleju w sprężarce

Niezależnie od tego, czy korzystamy ze sprężarki tłokowej 100 l, 50 l czy jeszcze innej pojemności, mocy i wydajności, to olej jest jednym z najważniejszych elementów urządzenia, odgrywający istotną rolę w codziennej pracy. Służy nie tylko jako środek smarny, którego stosowanie ma na celu zmniejszenie tarcia, ale także konserwuje wewnętrzne części sprężarki. Dzięki temu nawet podczas intensywnej eksploatacji nie ulegnie ona uszkodzeniu. Warunkiem jest stosowanie wyłącznie olejów przeznaczonych specjalnie do kompresorów tłokowych. 

Jakie czynności należy wykonać, by zmienić olej?

W większości modeli sprężarek olejowych wymiana oleju jest prosta: w pierwszej kolejności należy odkręcić obudowę odpowietrznika, następnie spuścić przepracowany olej, a poziom uzupełnić nowym. Należy także zadbać o wymianę wkładek filtracyjnych w naolejaczu. Korzystanie ze zużytych wkładek oznacza znacznie wyższy poziom zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu, przez co może ono nie spełniać norm dla branży, w której jest ono wykorzystywane. 

Jak często należy wymieniać olej w kompresorze olejowym?

W zależności od modelu sprężarki, zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany oleju mogą być różne. Przyjmuje się jednak, że dla większości urządzeń interwały są następujące:

 – pierwsza wymiana: po maksymalnie 100 h pracy,

 – kolejne wymiany: co 300 h pracy.

Rozpoczynając pracę z nową sprężarką, należy zawsze sprawdzić rekomendacje producenta w dziedzinie częstotliwości wymiany oleju oraz jego parametrów. 

Inne czynności

Do innych elementów przeglądu sprężarki powinny należeć:

 – sprawdzenie napięcia pasków napędowych (nie mogą się uginać na więcej niż 1 cm),

 – oczyszczenie zewnętrznych części silnika i całego urządzenia – obecność zabrudzeń może prowadzić do problemów z chłodzeniem,

 – spuszczenie kondensatu z filtra i naolejacza; te czynności warto wykonywać każdego dnia, po zakończeniu pracy,

 – sprawdzenie dokręcenia śrub znajdujących się na głowicy pompy. 

Zakup kompresora tłokowego wiąże się z konkretnymi wydatkami. Również każda awaria urządzenia pociąga za sobą dodatkowe koszty. Z tego powodu tak ważne jest dbanie o urządzenie i jego regularna konserwacja. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *